Zubní potíže v těhotenství

Zubní péče, pravidelné a pečlivé čištění zubů a mezizubních prostor, starost odásně a návštěva profesionální dentální hygieny se v těhotenství zúročí. Více nežtřetinu žen postihne v těhotenství krvácení a zánět dásní, které souvisí se zvýšenou hladinou hormonů progesteronu a estrogenu. Ty zvyšují prokrvení dásní a jejich vnímavost vůči zánětu. Pokud před otěhotněním máte i sebemenší zánět a občas vám dásně při čištění zubů krvácejí, gravidita je vtakovém případě spouštěčem zánětlivých procesů. Během těhotenství se u vás mohou objevit příznaky dysgeuzie (změna chuti nebo nepříjemná pachuť v ústech) nebo ptyalismu (nadměrné vylučování slin). Pozitivní je, že pokud jste se starala o zuby správně již před těhotenstvím, tak se se zánětem dásní během něj nemusíte vůbec setkat.

Co způsobuje častější problémy chrupu v těhotenství?

Jednou zpříčin problémů se zuby po nebo již během těhotenství je nesprávná a málo frekventovaná péče o zuby či zanedbaný chrup již před samotným otěhotněním. Pokud máte vše v pořádku, pravidelně absolvujete stomatologické preventivní prohlídky včetnně rentgenových snímků, návštěvu dentální hygienistky, pak vás pravděpodobně nečekají významné potíže s chrupem. Nejvhodnější je zajistit si potřebná vyšetření a výkony ještě před plánovaným otěhotněním a pečovat osvé zuby minimálně stejně jako před otěhotněním,ideálně ještě pečlivěji.

Během těhotenství u řady žen dochází ke změně stravovacích návyků. „Těhotenské chutě“ mohou vést k častější konzumaci sladkého  a kyselého, přičemž cukry jsou živnou půdou pro bakterie způsobující zubní kaz. Navíc vzhledem k vyšší únavě a snížení celkové výkonnosti může klesat chuť a energiena provádění pečlivé ústní hygieny. To může vést k rychlejšímu ukládání zubního plaku i ke zvýšení počtu mikroorganismův ústní dutině. Problém je tedy spíše vpřístupu a životosprávě než vtěhotenství samotném.

Větší příjem sladkého, častější  konzumace  jídla a nápojů poskytne bakteriím zubního kazu materiál pro tvorbu kyselin, které postupně narušují sklovinu zubu, zvracení již tak kyselé prostředí umocňuje. Při častém zvracení pronikají do ústkyselé žaludeční šťávy, které mohou být příčinou eroze zubní skloviny. Důležité je se vyhnout okamžitému čištění zubů po zvracení, protože žaludeční kyseliny způsobí pokles pH a dojde kmírnému změknutí skloviny, kterou byste si mohlapoškodit. Místo čištění zubů si ihned vypláchněte ústa vodou nebo ústní vodou s obsahem fluoridů. Vyčkejte min 30 minut, než dojde k úpravě kyselého prostředí v ústech a bude možné si zuby bezpečně vyčistit. Vhodná je taktéž výkačka bez cukru, která podpoří produkci slin, což rychleji vede k úpravě prostředí v ústech.

Jak ovlivňuje špatný chrup plod?

Špatný stav úst může negativně ovlivnit průběh těhotenství. Škodlivé bakterie mohou prostupovat do krevního řečiště a způsobit závažná onemocnění v celém těle. Mohou také proniknout přes placentu a ohrozit i samotný plod. Stále více odborníků se domnívá, že těhotné ženy, které trpí záněty dásní a parodontu (tzv.parodontitidou), rodí děti s častějšími komplikacemi než ženy se zdravou dutinou ústní. Mezi nejběžnější obtíže patří předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost novorozence.

V těhotenství se může vlivem hormonálních změn vyskytnou také epulis granuloma gravidarum. Jedná se o kulatý výrůstek, obvykle spojený s dásnítenkou tkání obsahující krevní cévky. Výrůstek rychle roste a často také krvácí.Jakmile žena porodí, většinou granulom spontánně mizí. V případě, že výrůstek nezmizí, je nutné jej chirurgicky odstranit.

Mléčné zuby  se dětem začínají vyvíjet již před tím, než se narodí. Speciálnědůležitým obdobím pro vývoj zubů je šestý až osmý týden těhotenství. Zárodky stálých zubů se objevují během třetího měsíce těhotenství. Maminky by tedy neměly zapomínat především v tomto období zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník.

Jedno těhotenství, jeden zub?

Říká se, že jedno dítě připraví svou matku minimálně o jeden její zub, protože ke správnému vývoji potřebuje dosti vápníku. Jde však pouze o mýlku. Plod čerpávápník zejména ze stravy matky, případně z jejich kostí. Dodržujte správné stravování a můžete být klidná, vaše zuby budou v pořádku.

Vadí rentgen či anestetika?

Dávky rentgenového záření u přístrojů používaných ve stomatologii jsou velminízké, navíc paprsek míří pouze na oblast čelistí a na plod by neměly mít žádný vliv. Ale i přesto pro absolutní bezpečí plodu se rentgenové vyšetření během těhotenství nedoporučuje.

K častým otázkám těhotných žen patří také bezpečnost umrtvení během zubních zákroků. Anestetika užívaná ve stomatologii gravidní pacientku ani plodneohrožují. V souvislosti stím je namístě vědět, že pokud se vrtá zub bez znecitlivění tzv. zaživa, žena prožívá bolest, kdy dojde kvyplavení stresových hormonů zkůry nadledvin. Ve stresu astrachu se pak kvůli vyloučenému adrenalinu stáhnou cévy adochází ke špatnému prokrvování plodu. Takže z tohoto pohledu je mnohem lepší podat anestetikum. I u těhotných žen je třeba sanovat problémy a příliš je neodkládat na období po porodu, které bývá neméně náročné. Ošetření v prvních měsících těhotenství probíhají vleže, v další fázipak vpolosedu na boku. Na ošetření je vhodné se z důvodů ranních nevolností vypravit v odpoledních hodinách.

Nezapomínejte na pravidelné prohlídky i v těhotenství!

Podstatné jsou pravidelné preventivní prohlídky, které by také z důvodu těhotenství neměly být odkládány.  Stav dutiny ústní může být v době těhotenství zhoršen vlivem hormonálních změn, jiným stravováním, odlišným vnímáním chutí a častým zvracením. Ideální je jednu preventivní prohlídku vtěhotenství absolvovat v prvním trimestru. Návštěvu zapíše lékař dotěhotenské průkazky. Druhou kontrolní návštěvu provést těsně před porodem a poté jednuuž s malým dítětem v jeho šesti měsících.

Od července 2018 by již neměly být používány u těhotných a kojících žen amalgámové výplně, s  výjimkou případů, kdy to zubní lékař  považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta. Tyto výplně jsou nahrazeny skloionomerními cementy.

Bělení zubů v těhotenství?

Účinek bělících látek na plod není přesně znám, proto by bylo zbytečné riskovat aje vhodné s procedurou počkat až po těhotenství a kojení.

Pokud má těhotná žena zkažené zuby, přenáší bakterie zubního kazu na plod aohrožuje ho tak rizikem vzniku zubního kazu již v raném dětském věku. V dnešní době již je známo, že zubní kaz není dědičný a jedná se o infekční bakteriální onemocnění. Nastávající maminka si proto musí uvědomit, že její orální zdraví, kvalita čištění zubů a hygienické návyky přímo ovlivní tvorbu a složení bakteriální mikroflóry v ústech jejího dítěte, a tím jeho náchylnost ke vzniku zubního kazu.

Aneta Stryjová, DiS

Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH

Dentální hygienistka

Mohlo by sa vám tiež páčiť