Zubní pasty - rozdělení podle obsahu účinných látek a účelu použití

Zubní pasty na ochranu před zubním kazem

Fluoridy v zubních pastách a v dalších přípravcích pro ústní hygienu mají zásadní význam v předcházení vzniku a šíření zubního kazu. Nezávislá odborná hodnocení potvrdila, že každodenní pravidelné používání zubní pasty s fluoridy přispívá ke snížení tvorby zubního kazu minimálně o 20-30%, proto jsou považovány za základ a standard každodenní ústní péče.

Ochranný účinek fluoridů před vznikem a rozvojem zubního kazu je znám zhruba sedmdesát let a je ověřen nespočetným množstvím klinických studií. Používání fluoridových past zajišťuje přítomnost fluoridů v ústech v průběhu dne a při dodání cukrů z potravy chrání zuby před zubním kazem. Malým dětem jsou určeny dětské zubní pasty s menším obsahem fluoridů. Dříve se dětem předepisovaly také fluoridové tabletky, v současné době se od nich až na výjimky ustupuje, protože zubní pasty s fluoridy jsou považovány za vhodnější formu ochrany před zubním kazem. V současné době není v České republice fluoridována pitná voda, a tak zubní pasty s fluoridy představují nejjednodušší způsob, jak dodat do úst dostatek této důležité látky. Zároveň se prokázalo, že nejvyšší účinnost z různých známých forem fluoridové prevence mají lokální aplikace fluoridových prostředků (zubní pasty, ústní vody, laky, gely), a to jak v domácí, tak i v ordinační péči o chrup.

Do zubních past a ústních vod se fluorid přidává v různých sloučeninách, které mohou být buď v podobě anorganické ( příkladem je třeba fluorid sodný, fluorid cínatý či monofluorofosforečnan sodný) nebo organické, jejichž hlavním reprezentantem jsou aminfluoridy (Olaflur). Ty jsou na trhu již více než 50 let a jejich účinek na prevenci i ošetření zubního kazu byl ověřen již ve stovkách klinických studií. Organické fluoridy mají díky svojí struktuře zajímavé vlastnosti jako je například velká ochota se vázat na povrchy v ústech (jsou povrchově aktivní), mají vyšší antibakteriální působení než anorganické fluoridy, delší zádržnost v ústech a tedy i delší dobu působení a mohou tak dobře chránit naše zuby před demineralizací a aktivním zubním kazem.

Maximální přípustný obsah fluoridů v zubních pastách je 1500 ppm fluoridu, koncentraci fluoridu v příslušné zubní pastě mají výrobci povinnost uvádět na obalu a je možné si ji tak ověřit.

Protože by při nadměrném příjmu fluoridů u velmi malých dětí mohlo dojít ke vzniku skvrn na zubech (fluoróza), je obsah fluoridu v dětských zubních pastách nižší než v pastách pro dospělé.

Aktuální doporučení obsahu fluoridu v zubních pastách a aplikovaného množství dle věku:

Doporučené množství zubní pasty při čištění zubů pro děti do 3 let: tenká vrstva, potřená vlákna zubního kartáčku
Doporučené množství zubní pasty při čištění zubů pro děti ve věku 3 – 6 let: velikost hrášku

Zubní pasty – krvácení a zánět dásní

Nejčastější prvotní příčinou chronického zánětu dásní a parodontitidy je zubní plak. Proto je nejúčinnější formou prevence a dlouhodobé péče každodenní odstraňování zubního plaku. Bývá však obvykle nedostatečné kvůli příliš krátké době čištění nebo nesprávné technice čištění zubů. Protože počáteční stádia zánětu parodontu (zánět dásní a krvácení dásní) mohou bez dostatečné péče přejít do závažnějších stavů jako je parodontitida, je potřeba každodenní domácí péči věnovat zvýšenou pozornost.

Kromě správné metody čištění zubů a používání vhodných pomůcek pro čištění zubů, které vám doporučí dentální hygienistka, se při krvácení a zánětu dásní doporučuje používat zubní pasty a ústní vody. Vhodné jsou pouze takové, které obsahují účinné látky s antibakteriální aktivitou nebo se schopností ovlivňovat tvorbu plaku. K účinným látkám s klinicky ověřeným účinkem patří například cínaté a zinečnaté ionty, látka zvaná chlorhexidin. Na trhu je celá řada přípravků, ne všechny mají ale svoji účinnost potvrzenou v klinických studiích na pacietech s onemocněním parodontu. Některé zubní pasty mají „stahující“ účinek, to může sice omezit některé projevy onemocnění, neřeší to však samotnou příčinu zánětu a krvácení dásní.

Zánět a onemocnění dásní bývá v některých případech provázeno zápachem z úst, za který jsou zodpovědné bakterie. Zmíněné zinečnaté ionty jsou obsaženy v produktech, které pomáhají udržet zápach z úst pod kontrolou.

Pokud není zubní povlak pravidelně odstraňován, dochází k jeho postupné přeměně na zubní kámen. Ten již není tak jednoduché odstranit při běžném čištění zubů a je potřeba odstranění zubním lékařem či dentální hygienistkou. V některých zubních pastách se nachází pyrofosfáty a soli zinku, které do jisté míry zabraňují tvorbě zubního kamene.

Zubní pasty pro citlivé zuby

Citlivé zuby bývají zdrojem bolesti, obvykle při konzumaci studených či horkých nápojů, při pobytu na chladném vzduchu. Někdy zuby bolí i při kontaktu s kyselými nápoji či potravinami nebo při žvýkání tvrdých potravin. Zuby mohou být citlivé i na dotyk zubním kartáčkem, to může podstatně zhoršovat ústní hygienu a vést k dalším problémům.

Uvádí se, že s citlivými zuby se potýká minimálně třetina lidí. Bolest zubů může mít závažnější příčinu např. zubní kaz, proto jsou důležité pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Pokud bolest nemá jinou příčinu a projevuje se, tak jak bylo uvedeno, může se jednat o citlivost zubů (hypersenzitivitu).

V případě citlivých zubů přináší používání vybraných produktů ústní hygieny včetně zubních past určených pro citlivé zuby významnou úlevu od bolesti. Technologie v zubních pastách pro citlivé zuby využívají buď princip znecitlivění od bolesti (draselné soli) nebo mechanicky uzavírají obnažené kanálky v dentinu (zubovině), které mají mikroskopickou velikost a na zubech je neuvidíte. Mechanický uzávěr dentinových tubulů (kanálků) v zubních pastách zajišťují účinné látky jako např. soli stroncia, fosfosilikát sodno-vápenatý, arginin v kombinaci s uhličitanem vápenatým nebo organické fluoridy zvané amnfluoridy. Od některých zubních past můžeme dokonce očekávat okamžitou úlevu od bolesti citlivých zubů.

Zubní pasty pro bělejší zuby

S přibývajícím věkem ztrácí naše zuby bílou barvu, která je charakteristická pro dětský věk a časnou dospělost. Sklovina na povrchu zubů se postupně ztenčuje a začítá prosvítat žlutější zabarvení vnitřních zubních tkání. Navíc se zuby mohou zabarvovat zvnějšku, a to především při kouření a konzumaci některých potravin (káva, černý čaj, barvené potraviny…).

Látky, které se nacházejí v zubních pastách, a jsou určené k pravidelnému postupnému odstraňování vnějších skvrn na zubech a také rozrušování zubního plaku, se nazývají abraziva. Nejčastěji se jedná o vápenaté sloučeniny, oxid křemičitý, soda bikarbona a řadu dalších. Účinné odstranění pigmentace (skrvn) je součástní profesionálního ošetření u dentální hygientistky, která používá profesionální výrobky, jež nejsou určeny k pravidelnému používání v rámci běžné denní ústní hygieny. Běžné pasty s vyšším podílem abrazivních látek, které si můžete koupit, mívají označení „whitening“.

Další látky v zubních pastách, které mají za úkol dosažení světlejšího odstínu zubů, jsou na chemické či dnes již dokonce optické bázi. V zubních pastách je povoleno používat peroxid vodíku jakožto látku používanou při profesionálním bělení zubů v ordinaci, avšak jen v bezpečné koncentraci pro denní používání do 0,1 %.

Může zubní pasta chránit zuby při konzumaci nápojů a potravin, které se podílejí na rozpouštění zubní skloviny?

Zubní sklovina je sice nejtvrdší tkání v lidském těle, přesto nevydrží úplně všechno. Některé nápoje (koly, džusy, ochucené sycené drinky) představují pro naše zuby doslova zkázu. Zubům neprospívá častý a dlouhý kontakt s příliš kyselými látkami, protože dochází k postupnému rozpouštění skloviny a to do té míry, že její úbytek a poškození je po čase vidět i pouhým okem. Některé zubní pasty a ústní vody obsahují účinné látky (sloučeniny cínu), které mohou zčásti tomuto destruktivnímu procesu zabránit. Je velmi vhodné používat je k ochraně před rozpouštěním (erozí) skloviny pravidelně a dlouhodobě.