Zelená ústní hygiena

Naši předkové, od pradávna až do doby vrcholného středověku, sice také měli obtíže se zuby, ale na rozdíl od nás nekonzumovali rafinovaný cukr nebo bílou mouku a čerstvá rostlinná strava byla královnou jejich jídelníčku.


Naše ústa nejsou a nikdy nebudou sterilním prostředím. Poskytují útočiště milionům bakterií. Na oplátku získáváme nenahraditelné informace, protože se zde cvičí buňky imunitního systému. Jsme svědky zajímavé symbiózy lidského těla a mikroorganizmů přítomných v ústech. Rovnováha je zajištěna různými mechanizmy. V pravidelných intervalech jsou všechny sliznice smáčeny slinami, které se jako velké řeky i drobné potůčky řinou z bezpočtu malých i velkých slinných žláz. Udržují správné pH, očišťují, přinášejí protilátky proti těm bakteriím, které by si chtěly zabrat příliš mnoho místa jen pro sebe, a tím nám škodit. O pořádek též pečuje bezpočet buněk imunitního systému, jež si hoví mezi buňkami dásní a dalších sliznic. Pokud se ale rovnováha naruší, bakterie se příliš rozmnoží, pH v ústech se vychýlí, imunitní systém je z jakéhokoli důvodu méně výkonný, nastávají potíže.


Některé byliny jako by byly přímo stvořené proto, abychom si s jejich pomocí čistili zuby, vyplachovali ústa, mazali dásně – prostě pečovali o ústní dutinu velice šetrným, ale zároveň účinným způsobem. Mezi ně patří známý přírodní včelí produkt ​propolis, ​který pomáhá urychlit léčbu aftů, při bolestech zubů, léčí a dezinfikuje zanícené dásně. Jedna z nejznámějších bylin vhodných pro péči o ústní dutinu je ​šalvěj​. Používá se nejčastěji jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, krvácení z dásní, dezinfekci a hojení hnisajících ran. Kůra ze stromu „kaštanu“ (jírovec maďal) obsahuje adstringentní (stahující) a protizánětlivé složky. ​Hřebíček​, koření typické vůně i chuti, má protizánětlivé účinky a působí jako silné lokální anestetikum. ​Tymián ​obecný je někdy označován jako penicilin chudých. Tato přezdívka mu dokonale sedí, neboť jeho schopnosti mohou pomoci ve spoustě krizových situací – včetně dentálních katastrof. Na protizánětlivé účinky ​heřmánku při zubních bolestech můžete vsadit také. I rostlinu s větrovým aroma, ​mátu peprnou​, se vyplatí mít po ruce. Buď žvýkejte čerstvé listy, nebo si připravte mátový odvar, jenž je vám po zchladnutí na pokojovou teplotu plně k dispozici jako svěží výplach.


Z kategorie exotických rostlin je to extrakt z kořene ​rathania (Krameria Triandra). Jde o exotickou květinu, jejíž jméno doslova znamená “rostlina plazící se po zemi” původem z And v Bolívii a Peru. Kořeny rostliny byly odjakživa využívány domorodými obyvateli k péči o zuby a dásně. Kořeny obsahují stahující a tonizující složky, které pomáhají při zánětech, zarudnutí a infekci. ​Myrha​, modrozelená pryskyřice, která je tvořena sušenou mízou stromu Commiphora, pochází ze Somálska a východní části Etiopie. Je považována za velmi efektivní v péči o dásně, je známa pro své stahující a dezinfekční účinky. Výtažky z listů eukalyptu ​působí jako lék proti bolesti, mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. ​Aloe vera​ je díky svým lékařským ​účinkům​ známa po tisíce let a její věhlas se brzy rozšířil do celého světa. Šťáva zdužnatých listů posiluje přirozenou obranyschopnost, je to přírodní antioxidant, regeneruje, hojí, uklidňuje a odstraňuje otoky.


Zubní pasty a ústní vody s lékařským ​konopím (CBD) působí antibakteriálně, antisepticky a analgeticky. Součástí přírodních zubních past bývá ​bílý nebo zelený jíl​, který má úžasnou schopnost na sebe vázat nečistoty a detoxikovat.Východoasijská rostlina ​Macleaya cordata​ a extrakty z ní mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, hubí plísně, houby a kvasinky.


Problémy se zuby, se zubním kamenem, s krvácejícími dásněmi nebo se zubním kazem zná snad každý z nás. Zápach z úst se všemožně snažíme zakrýt pomocí nejrůznějších hygienických přípravků, včetně ústní vody, žvýkaček, pastilek či sprejů. Příčinami zápachu z úst mohou být jednak stomatologické problémy, nedostatečná ústní hygiena, bakterie v oblasti krku, nosu, vedlejších nosních dutin či další onemocnění zažívacího ústrojí a překyselení organismu.


Zelené potraviny, ​mladý ječmen​ a ​řasa Chlorella pyrenoidosa​, dokáží díky tomu, že jsou zásadotvorné, bojovat proti překyselení organismu. Chlorofyl v nich obsažený je protizánětlivý, urychluje hojení a regeneraci tkání. Volba způsobu konzumace je na nás – spolknutí, rozkousání nebo cucání, vše je možné. Většinou rozhoduje hlavně fakt, zda si na řase pochutnáváte či nikoliv a zda jdete následně na nějaké jednání nebo rande (neboť rozkousaná chlorella bývá ještě nějakou dobu v zubech, popřípadě barví koutky).


Tkáňové soli ​neboli Schüsslerovy, ​jsou souborem 12 základních minerálních solí​, definovaných v 19. století Dr. Schüsslerem. Jsou nezbytné pro život a nacházejí se v tkáních a buňkách lidského těla. Jde o sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku a jejich rovnováha je zásadní pro udržení ​zdraví. Podobně jako homeopatika se tkáňové soli rozpouštějí přímo v dutině ústní nebo ve vodě. V klasické homeopatii vybíráme lék na základě podobnosti – to je základem této metody. Schüsslerovy soli nefungují na principu „podobné se léčí podobným“, což je od homeopatik zásadně odlišuje.


Důležitým minerálem je samozřejmě vápník. Ukazuje se však, že příjem potravin s vysokým obsahem vápníku není faktor číslo jedna, který hraje roli v jeho vstřebávání. Mnohem důležitější je zdravá střevní mikroflóra a vyváženost a pestrost jídelníčku, aby nenastal deficit ani přebytek určitých živin. Nadbytek živočišných produktů ve stravě přináší celou řadu zdravotních problémů, jelikož v těle vytváří prozánětlivé prostředí, tedy živnou půdu pro propuknutí nemoci. Ale například i druhý extrém není bez rizika, frutariáni či vitariáni stravující se převážně ovocem, se například velmi často potýkají s problémy se zuby. Nadmíra cukru a příjem kyselých nápojů naleptávají zubní sklovinu. Pokud každé ráno pijete vodu s citrónem kvůli alkalizaci či rozpouštění hlenů, je dobré dát si občas pauzu nebo zvolit jiné způsoby, jak svého záměru dosáhnout. Vegani mají často deficit vitamínů rozpustných v tucích, především D a K2, které jsou nezbytné pro správné ukládání vápníku v kostech a zubech. Vitamín K2 najdeme především ve fermentovaných potravinách, nejvíce ho obsahuje sójový sýr natto. S klesající kvalitou potravin se však nedostatek vitamínů a minerálů týká čím dál většího počtu lidí a je na místě suplementace přírodními doplňky stravy.


V rámci celostní medicíny hrají ústa svou specifickou roli, a to vzhledem ke skutečnosti, že jsou v přímém vztahu s některými orgány a orgánovými skupinami. ​Bioinformační medicína je jeden ze směrů alternativní, přírodní medicíny. ​Zastánci tohoto přístupu uvádějí, že bioinformace jsou frekvence, které napodobují řídicí frekvence podkorových center mozku regulujících vegetativní nervovou soustavu a činnosti vnitřních orgánů. Jejich působením dochází k vyrušení negativních informací a vyvoláním zpětného regeneračního procesu. Přípravky vytvářené dle bioinformačních pravidel obsahují větší množství složek přírodního původu a je u nich uváděno, že působí na určité meridiány v našem těle.


Podle tradiční čínské medicíny energie v lidském těle proudí po soustavě drah tzv. meridiánů. Můžeme je označit jako kanály, které vedou v našem těle energii od jednoho orgánu ke druhému. Onemocnění některého vnitřního orgánu představuje vlastně poruchu proudění energie v určitém orgánu a svým zásahem na vnějších drahách se snaží zlepšit tento stav. Energii, která proudí meridiány, označuje tradiční čínská medicína jako čchi. Zastánci tohoto směru alternativní medicíny uvádějí, že bioinformace jsou frekvence, které napodobují řídicí frekvence podkorových center mozku regulujících vegetativní nervovou soustavu a činnosti vnitřních orgánů. Jejich působením dochází k vyrušení negativních informací a vyvoláním zpětného regeneračního procesu. Dle tradiční čínské medicíny leží zuby na všech meridiánech, a jsou tak propojeny se vším, co se v těle na energetické úrovni děje. Vztah zubů a ostatních částí těla zkoumá somatotopie. Postavení jednotlivých zubů má svou vypovídací hodnotu. Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené. Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku.


Na základě ​Ájurvédské diagnostiky jazyka terapeut zjišťuje kondici jednotlivých orgánů uložených v našem těle právě pohledem do našich úst. V ajurvédské medicíně populární ​oil pilling – olejový výplach úst je zaměřený na zbavení těla škodlivin a jedů. Novodobý název „mlgání“ je spojován z 80. lety minulého století, kdy tento léčebný a očistný postup znovu připomněl MUDr. Fedor Karach. Účinnost této metody je postavena na skutečnosti, že jedy a toxiny, které máme obsaženy v těle, se v prostoru ústní dutiny naváží právě na olej a společně s ním jsou následně odvedeny z těla, a to pomocí prostého odplivnutí. Metoda vychází z toho, že do úst jsou toxiny přiváděny nejen z vnějšího prostředí, ale primárně z prostředí vnitřního. Z tohoto plyne, že metodu můžeme využít i pro léčení od úst vzdálených orgánů jako například ledvin, jater, tlustého střeva apod. ​Olej rozhodně nepolykejte a nekloktejte.​ Po ukončení všech kroků jej vyplivněte. Po vyplivnutí oleje si ústa několikrát důkladně vypláchněte vlažnou vodou a přibližně po 15 minutách si můžete vyčistit zuby a najíst se.