Zánět dásní – často podceňovaný problém

Zánět dásní je vedle zubního kazu nejčastější onemocnění našeho těla. Zdaleka se nejedná o tak banální zdravotní problém, za jaký je často veřejností považován. Chronický zánět dásní se mnohdy řadu měsíců či dokonce let připomíná „jen“ jejich občasným bezbolestným a navíc jen mírným krvácením, avšak nevěnujeme-li tomuto varovnému signálu pozornost, dočkáme se v budoucnu vážných a také již bolestivých následků, které vedou až ke ztrátě zubů.

Příčiny a důsledky krvácení dásní – gingivitida, parodontitida

Zánětlivá onemocnění dutiny ústní se vyskytují v mnoha formách, z nichž nejčastější jsou chronický zánět dásní (gingivitida) a parodontitida.

Zdravá dáseň
Zdravá dáseň zcela vyplňuje prostor mezi zuby a při dotyku nekrvácí. Na zubech není žádný viditelný povlak.
Zánět dásní (gingivitida)
Dáseň je zarudlá, při dotyku krvácí a je oteklá.Na zubech se ukládá nejprve málo viditelný, později zabarvený zubní povlak.
 
Zánět parodontu (parodontitida)
Dáseň je zarudlá a oteklá, bývá patrný její úbytek v prostoru mezi zuby. Zuby jsou uvolněné, protože dochází k nevratné ztrátě kosti, která je nutná pro oporu zubu.

Krvácení dásní je nejčastěji projevem jejich zánětu (odborně nazývaném gingivitida) v důsledku podráždění toxiny. Tyto jedovaté a pro dutinu ústní škodlivé látky produkují bakterie zubního plaku, který ulpívá na zubech a dásních. Akutní nebo chronický zánět dásní je také doprovázen jejich různě rozsáhlým zduřením a zarudnutím. Tento zánětlivý projev je při správné ústní péči plně vratný do zdravého stavu.

Neléčený chronický zánět se časem může rozvinout v závažnější onemocnění našich úst – v tzv. parodontitidu, kdy zánět nezasahuje již jen povrchové struktury dásní, ale také měkké tkáně a vazy upevňující kořen zubu (parodont). Vznikají tzv.parodontální choboty, nebo-li kapsy, naplněné bakteriemi zubního plaku, které masivně produkují toxiny a vyvolávají stále silnější obrannou reakci organismu v podobě zánětu. Dásně postupně ustupují, vazy kolem zubů degenerují a kost atrofuje – úbytek kosti nejprve odhalí zubní krčky, poté se dostaví viklavost zubů a při velké resorpci alveolární kosti, ve které je náš chrup zasazen, následuje ztráta postiženého zubu.

Je-li onemocnění dásní zjištěno a zachyceno v počáteční fázi, může být zcela vyléčeno a dásně se regenerují. Pokud však léčeno není, může se zánět dásní stát počátečním stádiem parodontitidy a následně celé řady dalších onemocnění.

Dásně jsou velmi citlivé na změny uvnitř našeho těla. Krvácení se tedy často objeví nebo je umocněno například hormonálními změnami v pubertě či těhotenství, při menstruačních cyklech, u onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus), leukémií nebo také při užívání hormonálních léků, hormonální antikoncepce, poruchách výživy apod. Tyto vnitřní faktory však v naprosté většině případů nejsou samy o sobě příčinou krvácení dásní, ale jejich vlivem se pouze objeví nebo zesílí již existující problém.

Zánět dásní – nebezpečí pro celé tělo

Parodontitida může mít dva druhy následků – v ústech a v jiných částech těla.

Na lokální úrovni (v ústech) jsou její průvodní příznaky krvácení dásní, zápach z úst, ústup dásně, pohyb zubu a bolest (nebývá běžná) až nakonec ztráta zubu.

Přítomnost velkého množství bakterií pod dásní znamená, že tyto bakterie mohou přejít do krevního řečiště a přímo nebo nepřímo (díky systémovému zánětu, který mohou způsobit), ovlivnit jiné části těla: mohou zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění, nepříznivě ovlivnit léčbu cukrovky a jejích komplikací, a mohou také zvýšit riziko komplikací v těhotenství (jako např. předčasný porod a nízká porodní hmotnost).
Naopak účinná léčba zánětlivých onemocnění parodontu může zlepšit a usnadnit hladiny krevního cukru u diabetiků.

Takže pozor – neléčený zánět dásní nepoškozuje jen vaše ústa!

Kuřáci nemusí poznat zánět včas

Řekli jsme si už, že začínající zánětlivé onemocnění dásní nebolí, „jen“ se ohlašuje jejich občasným krvácením. U pravidelných kuřáků se však často tento varovný signál dostaví až v pokročilé fázi zánětu. Jak je to možné? Absorbovaný nikotin snižuje prokrvení dásní, čímž dochází k jejich nedostatečné výživě a navíc vlivem kouření dochází ke zvýšení teploty v ústech a poškození povrchových buněk dásní.

Kuřáci onemocní parodontitidou významně častěji než nekuřáci. Nemoci dásní a vhojování implantátů mají u kuřáků podstatně horší průběh, destrukce tkáně u nich probíhá podstatně rychleji. Jejich zuby se proto rychleji uvolní a častěji vypadají. Kuřáci reagují na léčbu parodontitidy hůře než nekuřáci. Existují případy, kdy se navzdory léčbě nepodaří parodontitidu zastavit. Z více než 90 % takových případů jde o kuřáky.

Pokud tedy kuřák pravidelně nedochází na prohlídky do zubní ordinace, může nebezpečný zánět odhalit až ve fázi, kdy už zasáhl podpůrné struktury zubu a kost a trvale je poškodil.

Prevence a léčba zánětu dásní

  1. Osvojte si každodenní pečlivou a správnou techniku čištění zubů.
  2. V prevenci a léčbě zánětu dásní je důležité odstraňovat zubní plak i z mezizubních prostor. Zařaďte do každodenní ústní péče zubní nit a mezizubní kartáčky.
    Vhodnou techniku čištění zubů vám poradí dentální hygienistka, která zhodnotí úroveň vaší ústní hygieny a stav vašich zubů, včetně jejich závěsného aparátu. Doporučí vám i vhodné pomůcky, včetně správné velikosti mezizubních kartáčků a frekvence jejich používání.Jestliže se hygiena ústní dutiny neprovádí optimálně, vytvoří se na povrchu zubu nebo zubního kořene mineralizovaný tvrdý povlak (zubní kámen), který sami již nezvládnete odstranit. Zubní kámen by měl odstranit ošetřující zubní lékař při pravidelných kontrolách nebo dentální hygienistka při odborném čištění zubů.
  3. V boji s bakteriemi zubního plaku jsou účinné terapeutické antibakteriální zubní pasty a ústní vody, které mají klinicky prověřenou účinnost.
    Vhodnou zubní pastu a ústní vodu s antibakteriálním účinkem vám doporučí nejlépe odborník, protože je seznámen se složením jednotlivých přípravků a umí rozpoznat, které účinné látky se vzájemně ve svých účincích mohou posilovat nebo naopak, které není vhodné používat dlouhodobě.
  4. Nezanedbávejte pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky.
    Nejlepší způsob prevence parodontitidy je dodržování správné ústní hygieny a pravidelné návštěvy u zubního lékaře a dentální hygienistky alespoň 2x ročně. Tak může být jakékoliv existující onemocnění rozpoznáno včas, což usnadňuje jeho léčení a značně zvyšuje pravděpodobnost zachování zubů po celý život.

Ověřte si zdraví svých dásní pomocí kvízu zde.