Ústní vody

V dutině ústní se nacházejí tvrdé i měkké tkáně. Tvrdé tkáně jsou zuby, k měkkým tkáním patří sliznice, dásně a jazyk. Když se podíváme na to, jakou plochu tyto dva odlišné typy tkání zabírají, tak na tvrdé tkáně připadá 20% a na měkké 80% povrchů v dutině ústní.

Při čištění zubů pomocí pasty a zubního kartáčku a při čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem a nití se odstraňují zbytky potravy a plak s bakteriemi pouze z tvrdých tkání, to znamená z 20% povrchů.

Ústní voda tak v mnoha případech není jen pouhým doplňkem či nadstandardem běžné ústní hygieny, ale je hlavně nosičem účinných látek, čímž zesiluje účinek zubní pasty. Její používání však musí splňovat určité předpoklady.

  1. Výběr ústní vody by měl odpovídat stavu dutiny ústní a potřebám daného jednotlivce.Jednotlivé ústní vody obsahují účinné látky, které jsou výrobci připraveny tak, aby řešily určitý problém v dutině ústní – tedy například ústní vody pro citlivost zubů obsahují látky, které napomáhají uzavření dentinových kanálků a tak zamezují bolesti. Ústní vody pro péči o zánětlivé a krvácející dásně zase obsahují látky, které mohou ovlivňovat tvorbu plaku nebo životaschopnost bakterií. Pro pacienty se zvýšeným rizikem zubního kazu jsou zase velmi účinné ústní vody s fluoridy, řadu studií v ochraně před zubním kazem mají zejména organické aminfluoridy. Používání ústních vod může výrazně napomoci i při nepříjemném zápachu z úst, případně při častné konzumaci kyselých potravin. Z výše uvedeného je zřejmé, že výběr ústní vody je dobré řídit doporučením odborníka – zubního lékaře nebo dentální hygienistky, protože na základě vyšetření dutiny ústní mohou posoudit aktuální riziko a také mají informace o jednotlivých účinných složkách v produktech ústní hygieny a jak je používat.
  2. Použití ústní vody je obvzláště účinné po důkladném mechanickém rozrušení biofilmu, tedy po vyčištění zubů.
  3. Výběr ústní vody by měla také určovat délka a frekvence používání.Je vhodné používat zejména ty ústní vody, které mají klinickými studiemi ověřenou účinnost a při tom jsou zcela bezpečné a bez vedlejších účinků. Právě kvůli vedlejším účinkům (vysoušení a podráždění sliznic) se preferují ústní vody, které neobsahují alkohol. Ústní vody s obsahem alkoholu nejsou vhodné především pro těhotné ženy, děti a dospívající.Některé ústní vody není vhodné používat dlouhodobě, protože mají vedlejší účinky – zabarvení zubů a jazyka, ztráta chuti. Jiné mají nežádoucí účinky jen pro určité skupiny pacientů (ti, co mají ledvinové kameny nebo užívají vysoké dávky vitamínu C). V případě pochybností je vždy dobré poradit se se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.
  4. Klinické studie u řady přípravků potvrzují, že u některých onemocnění se používání zubní pasty a ústní vody se stejnými účinnými látkami potencuje a zvyšuje účinek.Proto odborníci doporučují používání zubní pasty a ústní vody jedné značky. Někteří výrobci mají k dispozici na konkrétní problémy v dutině ústní ucelené systémy v podobě zubní pasty, zubního kartáčku a ústní vody.Ústní vody se většinou doporučují dospělým a dětem od 6 let, zubní lékař nebo dentální hygienistka ji mohou doporučit v individuálních případech i dětem mladším, pokud již dítě umí vypláchnout ústa. Dětské ústní vody mají pod víčkem speciální dávkovač, pomocí kterého dítě aplikuje doporučené množství ústní vody.