
Ústní vody
V dutině ústní se nacházejí tvrdé i měkké tkáně. Tvrdé tkáně jsou zuby, k měkkým tkáním patří sliznice, dásně a jazyk. Když se podíváme na to, jakou plochu tyto dva odlišné typy tkání zabírají, tak na tvrdé tkáně připadá 20% a na měkké 80% povrchů v dutině ústní.
Při čištění zubů pomocí pasty a zubního kartáčku a při čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem a nití se odstraňují zbytky potravy a plak s bakteriemi pouze z tvrdých tkání, to znamená z 20% povrchů.
Ústní voda tak v mnoha případech není jen pouhým doplňkem či nadstandardem běžné ústní hygieny, ale je hlavně nosičem účinných látek, čímž zesiluje účinek zubní pasty. Její používání však musí splňovat určité předpoklady.
- Výběr ústní vody by měl odpovídat stavu dutiny ústní a potřebám daného jednotlivce.Jednotlivé ústní vody obsahují účinné látky, které jsou výrobci připraveny tak, aby řešily určitý problém v dutině ústní – tedy například ústní vody pro citlivost zubů obsahují látky, které napomáhají uzavření dentinových kanálků a tak zamezují bolesti. Ústní vody pro péči o zánětlivé a krvácející dásně zase obsahují látky, které mohou ovlivňovat tvorbu plaku nebo životaschopnost bakterií. Pro pacienty se zvýšeným rizikem zubního kazu jsou zase velmi účinné ústní vody s fluoridy, řadu studií v ochraně před zubním kazem mají zejména organické aminfluoridy. Používání ústních vod může výrazně napomoci i při nepříjemném zápachu z úst, případně při častné konzumaci kyselých potravin. Z výše uvedeného je zřejmé, že výběr ústní vody je dobré řídit doporučením odborníka – zubního lékaře nebo dentální hygienistky, protože na základě vyšetření dutiny ústní mohou posoudit aktuální riziko a také mají informace o jednotlivých účinných složkách v produktech ústní hygieny a jak je používat.
- Použití ústní vody je obvzláště účinné po důkladném mechanickém rozrušení biofilmu, tedy po vyčištění zubů.
- Výběr ústní vody by měla také určovat délka a frekvence používání.Je vhodné používat zejména ty ústní vody, které mají klinickými studiemi ověřenou účinnost a při tom jsou zcela bezpečné a bez vedlejších účinků. Právě kvůli vedlejším účinkům (vysoušení a podráždění sliznic) se preferují ústní vody, které neobsahují alkohol. Ústní vody s obsahem alkoholu nejsou vhodné především pro těhotné ženy, děti a dospívající.Některé ústní vody není vhodné používat dlouhodobě, protože mají vedlejší účinky – zabarvení zubů a jazyka, ztráta chuti. Jiné mají nežádoucí účinky jen pro určité skupiny pacientů (ti, co mají ledvinové kameny nebo užívají vysoké dávky vitamínu C). V případě pochybností je vždy dobré poradit se se zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.
- Klinické studie u řady přípravků potvrzují, že u některých onemocnění se používání zubní pasty a ústní vody se stejnými účinnými látkami potencuje a zvyšuje účinek.Proto odborníci doporučují používání zubní pasty a ústní vody jedné značky. Někteří výrobci mají k dispozici na konkrétní problémy v dutině ústní ucelené systémy v podobě zubní pasty, zubního kartáčku a ústní vody.Ústní vody se většinou doporučují dospělým a dětem od 6 let, zubní lékař nebo dentální hygienistka ji mohou doporučit v individuálních případech i dětem mladším, pokud již dítě umí vypláchnout ústa. Dětské ústní vody mají pod víčkem speciální dávkovač, pomocí kterého dítě aplikuje doporučené množství ústní vody.