Ústa – je to pouze o zubech?

Dutina ústní je funkční jednotka (ekosystém), která zahrnuje nejen zuby, ale i ústní sliznice, sliny a mikroorganismy; a všechny tyto složky se vzájemně ovlivňují. Pokud je narušena rovnováha této funkční jednotky, může být ohroženo vaše ústní zdraví.

Anatomie zubu

V otevřených ústech je vidět jen část zubu – konkrétně jeho korunka. Zubní krček, spojení mezi korunkou zubu a jeho kořenem, je obvykle pokryto dásní. Kořen zubu je ukotven v zubním lůžku a s kostí je spojen závěsnými vlákny a běžně není viditelný.

Zub se skládá z několika vrstev různých materiálů. Vnitřní část zubu tvoří zubní dřeň. Skládá se ze živých buněk a obsahuje nervy a krevní cévy.Zubní dřen reaguje na přijaté vnější podněty a dentinovými kanály se přenáší pocit bolesti do nervových center. V oblasti korunky sklovina chrání pod ní uloženou vrstvu dentinu. Tloušťka sklovinné vrstvy není stejná v každé části zubu a také se může lišit u každého jednotlivce, s věkem skloviny ubývá, a tak věk ovlivňuje barvu našich zubů. Na povrchu kořene zubů není sklovina, ale velmi tenká vrstvička cementu.

Typy zubů

Existují čtyři různé typy zubů:

  • Řezáky – To jsou čtyři přední zuby v horní a dolní čelisti. Jsou určeny na ukusování potravy.
  • Špičáky – Jedná se o ostré, špičaté zuby. Máme jeden na každé straně na horní a spodní čelisti, což znamená, že je máme dohromady čtyři.
  • Premoláry – třenové zuby jsou celkem čtyři na vrchní i na spodní čelisti. Jsou větší a širší než vaše špičáky a jsou používány pro drcení a mletí potravin.
  • Moláry – Stoličky jsou nejsilnější zuby a ve spolupráci s jazykem pomáhají polykat jídlo dokud není připraveno na polknutí.

Zatímco dočasný chrup (mléčné zuby) se skládá pouze z 20 zubů, stálý chrup se skládá z 28 zubů a 4 zubů moudrosti.

Zub moudrosti

Pokud zuby moudrosti nenarostou řádně a jejich růstem je způsobena křivost zubů, mohou se tyto zuby vytrhnout. Zuby moudrosti jsou nejčastěji napadány zubním kazem, protože málo pacientů jim věnuje při jejich čištění dostatečnou pozornost a snahu odstranit z nich plak.

Mliečny chrup

Prořezávání zubů

Mléčné zuby se začínají u dětí prořezávat zhruba ve věku šesti měsíců. Dočasný chrup je zcela proříznutý (vyvinutý) přibližně v 2,5 roku života. Sklovina mléčných zubů není tak hustě mineralizovaná jako sklovina stálých zubů, což je velmi důležité vzhledem k riziku rozvoje zubního kazu.

Zhruba ve věku šesti let se za dočasnými stoličkami objeví čtyři nové stálé zuby. Každý dočasný zub bude postupně nahrazen stálým zubem. Výměna zubů je dokončena přibližně v 12 letech.

Sliznice je povrchová vrstva měkkých tkání, které pokrývá. Její funkce spočívá v tom, že poskytuje vnější bariérovou ochranu. Brání invazi patogenních mikroorganismů do vnitřního prostředí lidského organismu.

Jazyk je svalový orgán, pokrytý sliznicí. V zadní části jazyka má sliznice nepravidelný povrch – osídlený bakteriemi, kterému musíme také věnovat pozornost při správné ústní hygieně.

Slina má důležitou roli při obraně. Denně slinné žlázy vyloučí do úst 0,5 až 1,5 litru sliny. Je zodpovědná za zvlhčování a oplachování všech ploch v ústech. Je to hypotonický roztok s průměrným pH 6,7. Obsahuje organické složky (2-3g / l proteinů, především enzym amylázu) a a anorganické složky, jako jsou elektrolyty, bikarbonát, chlorid, draslík a sodík.

V 1 ml sliny se nachází 1 až 100 milionů bakterií v závislosti na ústní hygieně, častosti konzumace potravy a rychlosti toku sliny. Slina má dvě základní obranné funkce, a to proti vzniku zubního kazu a proti zánětu. Má velkou pufrovací schopnost, díky níž se udržuje hodnota pH v ústech, což je důležité při snížení demineralizace zubů.

Sulkulární (gingivální, žlábková) tekutina

její množství závisí na pružnosti kapilár v gingivě. Při zdravém parodontu je její množství téměř nulové. Má za úkol – čistit žlábek, zlepšovat přichycení epitelových buněk k povrchu zubu a působit antimikrobiálně a protizánětlivě.

Mohlo by se vám také líbit