Trendy v ústní hygieně

Nových trendů je v dnešní době mnoho. Ústní hygieně se tento směr nevyhýbá. Často se jedná o návrat zpět k přírodním, přirozenějším metodám bez zbytečné chemie a dalších tělu nepřirozených látek. Anebo právě naopak spoléháme na nové technologie a vymoženosti dnešní doby. V době sociálních médií se tyto zaručené metody často šíří rychlostí blesku. A kdo by nechtěl mít zdravé, bílé zuby a dásně jako mávnutím kouzelného proutku? Buďme k sobě ale upřímní. Zázraky se nedějí a „bez práce nejsou koláče“.


Pojďme se tedy na pár takových trendů dnešní doby podívat více z blízka.


Bělení zubů


Velkým hitem na sociálních sítích je bělení zubů svépomocí. Ostatně mnohé fotografie „před a po“ se snaží ukázat přesvědčivé výsledky. Jako nejčastější zaručený recept k vybělení zubů je používáno aktivní, chcete-li živočišné nebo černé uhlí, jedlá soda, citronová šťáva, a kdybychom se ponořili hlouběji do vod sociálních sítí, možná bychom našli další recepty. Aktivní uhlí se používá zejména jako lék proti průjmovým onemocněním. V dnešní době je rostlinného původu (ze dřeva, uhlí nebo kokosových ořechů). Dříve se používalo živočišné (ze zvířecích kostí), proto je tento název často používán i dnes. Jedlá soda, soda bikarbona neboli hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) je bílý prášek, který se nejčastěji používá v potravinářství jako součást kypřících prášků. Jak tedy mohou tyto látky vybělit zuby? Vždyť na mnohých obrázcích jsou zuby opravdu světlejší. Ano, metody založené na mechanickém obrušování povrchu zubní skloviny, často spojené s velice nízkým pH z citronové šťávy, která sklovinu ještě lehce naleptá, mohou z povrchu zubu odstranit povrchové pigmentace. Nasnadě je také optická iluze – pokud čistíte zuby bílou pastou, která pění, a zazubíte se na sebe do zrcadla, jak na vás váš chrup působí? Ale pokud budu mít ústa plná aktivního (černého) uhlí, jakmile si je vypláchnu, budu mít pocit, že zuby jsou rozhodně bělejší. Musíme si ale odpovědět na otázku – za jakou cenu. Opakované mechanické obrušování povrchu zubní skloviny pudrem, práškem, čímkoliv hrubým našim zubům ani dásním neprospívá. Žádný z průzkumů nedokazuje, že výše uvedené metody mají vliv na zesvětlení zubní hmoty. Naopak častý vedlejší účinek této metody je chrup citlivý na studené, teplé, sladké nebo kyselé podněty. Výsledek můžeme klást za vinu oslabené sklovině, kterou si tito jedinci jednoduše řečeno obrousili sami a dobrovolně. Velkou výhodou dnešní doby je fakt, že si můžeme zakoupit kosmetický výrobek ve formě zubních past, které obsahují tyto přírodní látky. Na rozdíl od laického používání je zde ale zaručená maximální míra abrazivity určené složky. Pasty s obsahem aktivního uhlí, či jedlé sody jsou tedy určitě nejbezpečnější cestou k bělejšímu úsměvu. Pokud chceme opravdu docílit zesvětlení zubní hmoty (zuboviny a skloviny), chemii se nevyhneme. Ne vždy ale slovo chemie musí budit hrůzu. Peroxid vodíku (H2O2) a jeho sloučenina karbamid peroxid jsou chemické látky, které dokáží rozštěpit složité chemické vazby pigmentů usazených hluboko ve struktuře zubu (v zubovinové vrstvě) na kratší vazby, které jsou pro naše oko neviditelné, a tím zub zesvětlit. Pokud chcete mít krásné, bílé, zdravé zuby a dásně, navštivte svou dentální hygienistku nebo zubního lékaře, a pod jejich dohledem zvolte správný způsob bělení zubů touto metodou.


Ekologie především


V duchu návratu ke starým tradicím a snížení ekologické stopy na zeměkouli se nesou i přírodní kartáčky. Z důvodu omezení zbytečných plastů se na trhu objevují recyklované, dřevěné nebo bambusové kartáčky. K čištění zubů se již od pradávna využívají také kořínky stromu Salvadora persica. Známé jsou i jeho léčivé účinky. Zde se do slova a do písmene vracíme ke kořenům. Jedná se o zhruba 15 cm dlouhý a 1 cm široký klacík, jehož konec rozžvýkáte, čímž vzniknou štětinky, kterými si pak čistíte váš chrup. Je to jistě zajímavá metoda, otázkou je to, jak dalece jsme schopni se s tímto kartáčkem dostat na zadní zuby, které jsou často oříškem i pro samotné dentální hygienistky nebo zubní lékaře.


Elektrické kartáčky a další moderní vymoženosti


Elektrické zubní kartáčky a ústní sprchy, to je další z trendů, který se málo komu mohl vyhnout. Elektrický kartáček vám může značně usnadnit život, pokud se s ním naučíte správně zacházet nejlépe pod dohledem dentální hygienistky. Jak se v tom nepřeberném množství druhů kartáčků vyznat? Je lepší rotační, oscilační, sonický, ultrazvukový nebo magnetický kartáček?


Účinný sonický kartáček vykonává stíravé pohyby ve velmi vysoké frekvenci, díky které jsou konečky vláken kartáčkové hlavice schopny vysokým smykovým třením odstranit zubní povlak ze zubů i z dásní. Kartáčková hlavice je podlouhlá, podobná klasickému manuálnímu kartáčku, liší se pouze profilem zastřižení vláken a jejich měkkostí. U sonického kartáčku bývají vlákna pevnější proto, aby se při tak vysoké frekvenci stírání neprolamovala a šetrně čistila pouze svými konečky. Během vysokofrekvenčního čištění také vzniká tzv. dynamická vlna. Jedná se o okysličené mikrobublinky ze směsi vody a zubní pasty, které zajistí dočištění plaku podél linie dásní.


U ultrazvukového kartáčku dochází k čištění zubů a dásní pomocí ultrazvukových vln o frekvenci vyšší než 20 kHz bez případného poškození třením. Není třeba mechanického kontaktu s čištěným zubem. Jako jeho hlavní výhoda je uváděna schopnost odstraňovat bakterie až do hloubky 12 milimetrů do tkáně a měl by tedy vyčistit i tam, kam samotná vlákna kartáčku nedosáhnou, jako jsou například parodontální kapsy.


Magnetický kartáček kombinuje výhody unikátní jemné mikrovibrace a preciznost kulaté kartáčkové hlavice. Jedná se o vůbec první kartáček poháněný lineárním magnetickým systémem. Právě ten umožňuje mikrovibrační přenos síly až do samotných konců vláken, a tím i ono velmi šetrné a tiché, ale nebývale precizní čištění. Kartáček je vybaven interaktivním barevným displejem, který ukazuje časovač, potřebu vyměnit hlavici za novou a třeba i pochvalu za dobře odvedenou práci. Senzor tlaku nové generace, který detekuje nejen to, když na zuby a dásně moc tlačíte, tj. červeným světlem, ale taky na Smart Ring uvidíte, když tlačíte málo – rozsvítí se bíle. A konečně, když bude tlak na zuby při čištění ideální, na kartáčku to okamžitě poznáte pomocí zeleného signálu. Samozřejmostí je, že můžete díky umělé inteligenci, která dokáže rozpoznávat váš styl čištění zubů, sledovat své čistící pokroky v mobilní aplikaci.


Se samotným výběrem kartáčku by vám měla poradit dentální hygienistka či zubní lékař a po zakoupení s vámi hlavně natrénovat jeho správné používání. Důležité heslo totiž zní „Ne čistit, ale vyčistit a neublížit si“. Jak jsem již naznačila na trhu je široká škála elektrických kartáčků a nelze jednoduše říct, že jeden druh je ten správný a druhý ten špatný. Vše je individuální, a kdo jiný nejlépe zná stav vaší dutiny ústní, aby vám mohl pomoct vybrat ten nejlepší typ, než váš stomatolog nebo dentální hygienistka.


To ale není, co se novinek v čištění zubů a dásní týče, vše! Existují už i speciální manuální kartáčky na zuby, které umí změnit polaritu povrchu zubu. Ten pak odpuzuje plak, který se na zubech drží pomocí iontové vazby. Podobně jako je tomu, když k sobě přiblížíte dva stejné póly magnetu.


Novinky se nevyhýbají ani mezizubnímu čištění. I zde dochází k vývoji. Moderní elektrické mezizubní kartáčky mají například LED osvětlení, abychom se zvláště v zadních úsecích svého chrupu lépe orientovali. Mezizubní kartáčky mohou také vibrovat, čímž dosáhnou snadnějšího zavedení a lepšího odstranění plaku z mezizubních prostor.


Ústní sprchy jsou dalším pomocníkem, který nám může usnadnit naši každodenní péči o chrup. Proud vody se totiž často dostane tam, kam my se zubním ani mezizubním kartáčkem ne. Je to dobrý pomocník, zvláště pro jedince s implantáty nebo složitými protetickými pracemi, nesmíme na něj ale spoléhat stoprocentně. Bez správné techniky čištění zubů a dásní ostatními kartáčky a pomůckami se neobejdeme. Své auto také nejprve umyjeme houbou nebo jemným kartáčem, abychom odstranili nečistoty, a až posléze ho opláchneme proudem vody.


Existuje i přístroj využívající aerosol pro rozrušení a následného odplavení plaku. Dle studií vykazuje podobné účinky jako při používání zubní nitě. Směs vzduchu a rychle letící mikrokapičky vody naráží do zubního povlaku, kde narušují vazby mezi bakteriemi.


I škrabka na jazyk může být elektrická. Speciální hlavice na sonický kartáček ve tvaru lopatky, potažená měkkou gumou s mnoha malými výstupky. Jakmile kartáček s touto jazykovou hlavicí zapneme, díky vysoké frekvenci se malé výstupky zavrtí mezi papily jazyka, kde rozrušuje zubní plak čili jazyk se neseškrabuje mechanickým tahem jako s klasickou škrabkou.


Nové trendy tady vždy byly a budou. Mnohdy nás jako populaci mohou rozdělovat. Na jedné straně mají za účel práci nám usnadňovat, urychlit a zautomatizovat. Na straně druhé se obrací zpět, k jednoduchosti a ryzí podstatě samotného čištění zubů. Je jen na nás, abychom z nich vybrali ty opravdu účinné a smysluplné. Vzpomeňme si na doby ne tolik vzdálené, kdy bylo slovo dentální hygiena či mezizubní kartáček zcela nový pojem. A dnes?