

Srovnání elektrického a manuálního kartáčku z pohledu dentální hygienistky
Popularita elektrických zubních kartáčků roste, ale je to jen móda nebo to má své opodstatnění? Pokud i vy uvažujete nad výměnou manuálního kartáčku za elektrický, určitě se vám v hlavě rojí množství otázek, na které byste chtěli vědět odpovědi.
Elektrické kartáčky můžeme rozdělit dle využívané technologie čištění zubů. Sonický kartáček, mívá klasickou podlouhlou hlavici, čistí pomocí vysokofrekvenčního stírání (vibrací) ve vertikálním směru a dynamické vlny. Dynamická vlna zajistí, aby se směs vody, zubní pasty a slin dostala do obtížně přístupných míst a okysličila oblasti dásňového žlábku a mezizubních prostor. Oscilačně-rotačně-pulzační tzv. 3D kartáček pomocí pulzací plak naruší a díky oscilačně-rotačním pohybům hlavice jej z povrchu zubů setře. Většinou mívá kulatou hlavičku a je mírně hlučnější. Nejnovější magnetické iO elektrické kartáčky spojují výhody unikátní jemné mikrovibrace a preciznost kulaté hlavice. Jedná se o vůbec první kartáček poháněný lineárním magnetickým systémem, který umožňuje přenos čistící síly až do samotných konců vláken a tím i ono velmi šetrné, tiché a nebývale precizní čištění. U ultrazvukových kartáčků dochází k čištění zubů a dásní pomocí ultrazvukových vln o frekvenci vyšší než 20kHz bez případného poškození třením, protože dle výrobce není třeba mechanického kontaktu s čištěným zubem. O tomto druhu kartáčku toho odborné studie ještě příliš neříkají a také s ním nemáme jako dentální hygienistky dosud osobní zkušenost.
Dle mnohých studií jsou elektrické kartáčky více efektivní při odstraňování plaku nad dásní než manuální zubní kartáčky, a to díky intenzitě čistění, kterou dokážou na vlákna vyvinout. Elektrický zubní kartáček je velmi účinný a často pro mnoho uživatelů jednodušší k použití než klasický manuální. Je velmi efektivní například u lidí se sníženou manuální zručností, seniorů, hendikepovaných nebo u lidí s ortodontickými zámečky (rovnátky). Spoustu zábavy při čistění zubů si s ním mohou užít také děti, již od 3 let. U dětí je však stále velmi klíčová kontrola výsledku domácího čistění a případné dočišťování ze strany rodičů. Dlouhodobé používání elektrických zubních kartáčků také zlepšuje zdraví parodontu u dospělých pacientů s chronickou parodontitidou. Výsledky studií naznačují, že elektrický zubní kartáček má ve srovnání s manuálním zubním kartáčkem potenciál zlepšit naši domácí ústní hygienu samozřejmě v kombinaci s čištěním mezizubních prostor.
Další výhodou elektrického zubního kartáčku je řada doplňkových funkcí: časovač, který vám pomůže čistit chrup minimální vhodnou dobu či senzor tlaku, který upozorní, když na zuby příliš zatlačíte. Většinu elektrických kartáčků dnes doprovází různé mobilní aplikace, které nás při čistění dokáží kontrolovat a také nás mohou za dobře odvedenou práci pochválit a motivovat k dalšímu čistění. Nevýhodou elektrických zubní kartáčků je jejich vyšší pořizovací cena. Mějte na paměti, že jakmile si koupíte elektrický kartáček, bude nutné dokupovat náhradní hlavice a měnit je minimálně každé tři měsíce. Menším znevýhodněním elektrických kartáčků je i jejich rozměr, protože zabírají, nejen při cestování, více místa. Elektrické zubní kartáčky by měly chvíli vydržet, ale vždy existuje možnost, že dojde k poruše a bude nutné kartáček dát opravit. Nutné je také udržovat elektrický kartáček čistý, aby nedošlo k usazení vodního kamene a zbytků zubní pasty v oblasti hřídele, na kterou se nasazuje čistící hlavice.
Manuálních kartáčků je velké množství typů. Účinnost zubních kartáčků může ovlivňovat mnoho faktorů, včetně uspořádání vláken, orientace a úhlu vlákna, velikosti vlákna, tvaru a pružnosti vlákna, velikosti a tvaru hlavy kartáčku či rychlost čištění. Z různých tvarů, velikostí a štětin se může každému zatočit hlava! Dle doporučení odborníků by kartáček pro dosažení lepších výsledků měl mít rovně střižená hustá vlákna a měl by být měkký, aby nedocházelo k nepříjemnému pocitu při čištění v oblasti dásně. Existují už i speciální iontové manuální kartáčky na zuby, které umí změnit polaritu povrchu zubu. Ten pak odpuzuje plak, který se na zubech drží pomocí iontové vazby. Podobně jako je tomu, když k sobě přiblížíte dva stejné póly magnetu.
Ze studií vychází, že průměrná doba čištění manuálním kartáčkem po dvou týdnech používání je v průměru 74 vteřin, avšak tato doba není dostatečná. Často zmiňovanou nevýhodou elektrických zubních kartáčků je jejich možné mechanické poškozování zubní skloviny, jestliže na zuby působíte příliš silným tlakem nebo čistíte příliš dlouho. Kvalitnější modely ale mají zabudovaný systém kontroly tlaku, který vás upozorní na příliš vysoký tlak, a zároveň mají vestavěný časovač, který vás navede, jak dlouho by se zuby měly čistit. Pokud se rozhodnete pro ruční zubní kartáček, sledujte hodiny a ujistěte se, že čištění věnujete alespoň 2-4 minuty. Je žádoucí si po čištění zuby zkontrolovat jazykem, zda jsou všude krásně hladké, detekovat tak možnou přítomnost přetrvávajícího plaku a problematická místa dočistit.
Mezi výhody manuálního kartáčku patří jednoznačně pořizovací cena, nemusíte ho nabíjet, jeho dostupnost a velikost. V porovnání s elektrickým kartáčkem, zabírá přeci jen méně místa.
Nejdůležitějším faktorem při srovnání kartáčků zůstává bezpochyby schopnost efektivně odstranit plak ze zubů a v oblasti přechodu zubu a dásně. Může se zdát, že elektrický kartáček odvede veškerou práci za vás. To ale není tak úplně pravda. Je totiž hlavně na vašich schopnostech, jestli si zuby lépe vyčistíte. Vy se musíte naučit kartáček správně přikládat k zubům, abyste vyčistili všechny plošky a nepoškodili si u toho dásně. Na rozdíl od elektrického kartáčku může být čištění manuálním kartáčkem o něco pracnější. Nedávná řada studií prokázala, že lidé bez jakékoliv předchozí instruktáže, dokáží vyčistit manuálním kartáčkem jen kolem 30–40 % plochy svých zubů, i když pracují podle svých nejlepších schopností. Proto je velmi důležité zaměřit se na správnou techniku. Nedokonale odstraněný zubní plak vede k zánětu dásní, zvýšené kazivosti zubů a může se nakonec změnit v chronickou parodontitidu. Dlouhodobé výzkumy dokládají, že používání elektrických kartáčků je při dodržování zásad zcela bezpečné a pomáhá k výraznému zlepšení zdraví zubů i dásní u lidí, kteří si neosvojili techniku správného čištění manuálním kartáčkem.
Důležité je přizpůsobit zubní kartáček individuálním potřebám a požadavkům každého člověka. Proto se o konkrétním typu kartáčku pro vás poraďte se svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou, kteří vám s výběrem kartáčku ochotně pomohou.
Bc. Helena Kykalová, DiS.
Aneta Stryjová, DiS.