
Proč je na trhu tolik různých druhů zubních kartáčků?
Zubní kartáčky stále představují nejúčinnější nástroje k odstranění zubního plaku, a proto by měly být nezbytnou součástí našeho každodenního života. Na trhu je k dostání celá řada typů, značek, barev, rozmanitých tvarů, různých tuhostí a délek vláken. Každý člověk má své individuální potřeby, proto ani u zubních kartáčků neplatí, že to, co je vhodné pro jednoho musí být vhodné i pro druhého. Ideální zubní kartáček by měl být také přijatelný cenově a snadno dostupný. Naučit se efektivní techniku čištění zubů, která nepoškozuje dáseň anebo tvrdé zubní tkáně, vyžaduje nejen vhodně zvolenou pomůcku, ale i určitou zručnost.
Pojďme si představit jednotlivé typy zubních kartáčků
Výběr zubního kartáčku záleží na technice, jakou s ním budete čistit. Vhodnou techniku čištění by vám měla doporučit dentální hygienistka nebo zubní lékař. Obecně lze říci, že pokud jsou vaše zuby bez přítomnosti plaku a traumatizace tvrdých a měkkých tkání (což nejlépe zhodnotí právě odborník), je možné používat různé variace zubních kartáčků.
Na hlavičku kartáčku si vždy dejte opravdu pozor, je to nejdůležitější část, která zajišťuje samotné čištění zubů. Kvalitní klasický zubní kartáček může vypadat vlastně velice jednoduše: malá hlavička s měkkými vlákny, která dosáhne všude (cca 2 cm), kompaktní neklouzavé držátko. Spolehlivě fungují také tzv. kónicky zúžená vlákna, která se snadno dostávají i do těžko přístupných míst a mohou je ocenit především lidé s protetickými náhradami jako jsou korunky nebo můstky.
Myslíte si, že tvrdším kartáčkem lépe odstraníte nečistoty? Chyba. Zubní plak si lze představit jako tavený sýr, jeho konzistence je lepkavá, mazlavá a tvrdá vlákna by do něj udělala jen rýhy.
Velký rozvoj zaznamenávají v dnešní době elektrické zubní kartáčky, které mohou být v čištění účinnější než manuální. Disponují tlakovým senzorem, dvouminutovým časovačem, širokou škálou hlavic, při čištění vás může doprovázet a kontrolovat mobilní aplikace. Správné vedení elektrického kartáčku významně snižuje riziko ústupu dásně, odhalování a odírání krčků zubů, které vede k následné citlivosti. Proto je tak důležité, aby vás kartáček naučil používat odborník – dentální hygienistka/sta nebo zubní lékař. Zaměřte se na výběr vhodného tvaru hlavice kartáčku, aby s ní bylo možné dosáhnout na všechny plošky vašich zubů. Jeden elektrický kartáček může sdílet celá rodina. Každý si jen pořídí svoji hlavici, kterou si pak vždy na čištění vymění.
Obrázek – nahoře rotačně-oscilační kartáček, dole sonický zubní kartáček.
Jakou technologii elektrického kartáčku zvolit?
Rotačně-oscilační: kulatá hlavička, dochází k jemným půlkruhovým vibračním pohybům, které narušují zubní plak.
Sonická: hlavička má tvar klasického zubního kartáčku, vlákna se rozkmitají a vytvoří proud směsi vody, slin a zubní pasty. Dochází ke kombinaci stírání a proudění tekutiny.
Čistě přírodní zubní kartáčky najdeme nejčastěji v podobě větvičky či kořene rostliny Salvadora Persica, chcete-li araku, který používali již staří Babyloňané. Dle prodejců by měly údajně ústní dutinu vyčistit mnohem lépe než klasické plastové a k čištění nepotřebujete pastu ani vodu. To je trošku mýtus, protože čištění s pastou přináší nejen příjemný osvěžující pocit v ústech, ale také některé přidané složky jako jsou například fluoridy. Ty pomáhají udržovat naši sklovinu odolnější vůči kazům a nepříznivým vlivům prostředí. Velkým mínusem je však čistící dosah kartáčku. Zapomeňte na malé kroužky kolem dásní, přírodním kartáčkem se zuby čistí stíravými pohyby ve směru od dásně po celém zubu. Chce to cvik a hodně dokořán otevřenou pusu. Počítejte, že dostat se na zadní stoličky je téměř umění a čištění vnitřní strany dolních jedniček je také obtížné. Specifická pro přírodní kartáčky je zvláštní chuť a zápach, silně kořeněná, připomínající křen, mě osobně někdy pusa až trochu pálila.
Obrázek - Salvadora Persica, ne-bambusový rostlinný zubní kartáček, bambusový zubní kartáček (zleva).
Na vzestupu jsou také bambusové zubní kartáčky, které přispívají k redukci plastového odpadu. U bambusového kartáčku může být pro nové uživatele nezvyklý dotyk a chuť dřeva na jazyku. Občas bývají málo husté a mívají sice měkká, ale pocitově tvrdší a jakoby ostrá vlákna, která mohou být méně příjemná na dásni. Tyto kartáčky jsou náchylnější na vlhkost, plesnivění, pomnožení mikroorganismů, pokud se o ně dobře nestaráte a nenecháte je dostatečně vyschnout. Chce to zkoušet různé značky a třeba najdete parťáka přímo pro vás. Zajímavý může být také ne-bambusový čistě rostlinný plně rozložitelný zubní kartáček, který je vyroben z obnovitelných zdrojů, a to včetně vláken. Rukojeť se používá opakovaně, vyměňují se pouze hlavice.
Jednosvazkový (solo) kartáček je brán spíše jako dočišťovací pomůcka pro špatně přístupná místa, ale pokud čištění s ním věnujete dostatek času, zvládne perfektně vyčistit celá ústa. Používá se bez zubní pasty, není proto třeba trávit čas čištění v koupelně, u umyvadla, ale je možné si zuby čistit pohodlně kdekoliv, třeba u televize.
Dětské zubní kartáčky mají oproti klasickým kartáčkům pro dospělé menší hlavičku, aby s přehledem vyčistily malé dětské zoubky. Pokud chcete dítě navykat na zubní péči od narození, existují kartáčky tzv. prsťáčky, které se navlékají na prst a mají gumové vlákna.
Obrázek - Různé druhy dětských zubních kartáčků 0-6 let
Dále můžete pořídit kartáček na umělé zubní náhrady (protézy), velmi měkký kartáček po chirurgických výkonech nebo kartáček na fixní rovnátka. Speciální ortodontické kartáčky se oproti klasickým liší nepatrně, ale přitom jde o velmi podstatný rozdíl. Prostřední řada vláken na hlavičce u ortodontického kartáčku má cíleně nižší vlákna, vytvoří se tedy jakýsi žlábek, který obejme zámečky a lépe je vyčistí.
Stále ještě nemáte jasno, který kartáček vybrat? Neváhejte se zeptat dentální hygienistky/sty, zubního lékaře nebo ve speciální prodejně s pomůckami dentální hygieny.