Preventivní prohlídka u zubního lékaře

Preventivní prohlídka u zubního lékaře je hrazena z veřejného zdravotního pojištění následovně:

  • 1x ročně u dospělých
  • 2x ročně u dětí do dovršení 18 roku věku
  • 2x během těhotenství

Preventivní prohlídky byste měli absolvovat pravidelně. Četnost návštěv v ambulanci zubního lékaře ovlivňuje časnou diagnostiku nemocí zubů a ústní dutiny (např. zubní kaz, zánět dásní, onemocnění parodontu). Onemocnění zachycená v rané fázi většinou vyžadují mnohem jednodušší léčbu než jejich pozdější stadia (např. ošetření povrchového zubního kazu malou výplní ve srovnání s ošetřením kořenových kanálků, případně extrakcí zubu u rozsáhlých destrukcí zubní korunky).

Zubní lékař při preventivní prohlídce vyšetřuje stav chrupu a parodontu, sliznice a dalších tkání dutiny ústní, zjišťuje anomálie v postavení zubů a čelistí, pátrá také po přednádorových či nádorových změnách a zaměřuje se na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat jiná celková onemocnění.

Těhotné ženy mají během těhotenství nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky. V rámci nich mají být poučeny o významu prevence onemocnění dutiny ústní v průběhu těhotenství, o správné hygieně dutiny ústní, o možnostech prevence vzniku zubního kazu, o fluoridové prevenci a potřebě ošetření chrupu před porodem a také o potřebě zajistit ústní hygienu, správné stravování a preventivní stomatologické prohlídky dítěte. První vyšetření by mělo dítě absolvovat již mezi 6. a 12. měsícem.

Při vstupním vyšetření (první preventivní prohlídka) pacient / rodič nebo lékař formou rozhovoru obvykle vyplní anamnestický dotazník, do kterého zaznamená údaje o výskytu a léčbě celkových onemocnění (např. krvácející stavy, onemocnění kardiovaskulárního systému, epilepsie, cukrovka, atd.). Zároveň lékař zapíše pravidelně užívané léky a výskyt alergie, zejména předchozí alergické reakce na anestetika, či jiná léčiva. Pacient podpisem potvrdí, že všechny údaje uvedl správně. Při změně zdravotního stavu nebo změně léčby, je pacient povinen i bez vyzvání oznámit tuto skutečnost ošetřujícímu zubnímu lékaři.

Preventivní prohlídka dále pokračuje samotným vyšetřením, při kterém zubní lékař vyšetřuje nejen stav chrupu, ale všech tkání dutiny ústní, jakožto i oblast obličeje a krku. Pohledem a pohmatem vyšetří symetrii obličeje, změny na kůži a rtech, správnou funkci nervů v oblasti obličeje, způsob otevírání úst pacienta, pohmatem zjišťuje i zduření lymfatických uzlin, zda přítomnost otoku obličeje. Následně pomocí vyšetřovacích nástrojů (zrcátko a sonda) vyšetří přítomnost zubního kazu zejména v jamkách a rýhách žvýkacích plošek zubů a částečně i v mezizubních prostorech. Klinické vyšetření je zpravidla doplněno o rentgenové vyšetření, které odhalí výskyt zubního kazu i na místech nepřístupných pro běžné vyšetření (mezizubní prostor, oblast pod výplní zubu). V některých případech může být vyšetření zubů doplněny I o zkoušku vitality zubů, která má význam pro rozhodování o potřebě ošetření zubní dřeně, nebo o možném šíření zánětu ze zubu do vzdálenějších částí těla (tzv.fokální infekce).
Zubní lékař se take zaměřuje na stav ústní hygieny, přítomnost plaku a zubního kamene. Přítomnost plaku jako následek nedostatečné nebo nesprávné techniky ústní hygieny zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a zánětu parodontu. Pro lepší zobrazení konkrétních plošek zubů, na kterých je zjištěn plak, případně pro individuální nácvik hygieny je možné zubní plak obarvit. Při vyšetření závěsného aparátu zubu (parodontu) zubní lékař zjišťuje přítomnost krvácení dásní a parodontálních kapes pomocí speciální parodontální sondy s tupou koncovkou a stanovuje existenci a rozsah onemocnění parodontu (gingivitidy, parodontitidy). Vyšetření je dále doplněno o vyšetření škodlivého tahu uzdiček horního, dolního rtu a bočních uzdiček. Škodlivý tah může způsobit obnažení krčku zubu nebo negativně ovlivnit zánět dásní. Při vyšetření sliznic se zubní lékař zaměřuje na výskyt patologických jevů na sliznici, tvrdého a měkkého patra, jazyka, podjazykových oblasti a na vývody slinných žláz. Zaznamenává vlhkost, barvu a strukturu sliznice a přítomnost zánětlivých či jiných chorobných změn. Zejména u dětí, ale i u dospělých je důležité vyšetřit zubní oblouky a možné odchylky v poloze zubů, tj jak pacient kouše. U dětí je třeba sledovat vývoj, prořezávání zubů a případné zjištěné odchylky, které je třeba konzultovat s ortodoncií. Po absolvování preventivní prohlídky zubní lékař informuje pacienta o výsledku. Vysvětlí důvody vzniku, možné způsoby léčby a prevenci onemocnění. Stanoví léčebný plán a informuje pacienta o finanční spoluúčasti na léčbě, případně o potřebě absolvování dalších vyšetření u specialistů za účelem další diagnostiky a léčby některých onemocnění.