
Přehnaná péče o zuby
Přehnaná péče může vašim zubům uškodit.
Přesvědčte se, zda neděláte chyby i vy…
Nejčastěji se v ordinaci setkáváme s opačným problémem „nedostatečnou“ péčí, která je ve většině případů způsobena pacientovou neznalostí problematiky anebo v horším případě nízkou motivací pečovat o své zuby a dutinu ústní. Stejně tak „přehnaná“ péče a nadměrné používání dentálních pomůcek může být škodlivé a v nejvíce případech pramení z neznalosti pacienta. Ten si přehnanou péčí může nevědomě způsobit třeba i nevratné poškození zubu.
Zdraví dutiny ústní přitom úzce souvisí s naším celkovým zdravotním stavem. Záněty v ústech mají vliv na celý organismus, bakterie a toxické látky se ze zánětů zubů a dásní šíří krevním řečištěm do celého těla a mohou způsobit zdravotní problémy. Proto je velmi důležité správnou péči konzultovat a pravidelně navštěvovat odborníka – zubního lékaře nebo dentální hygienistku.
Jaké jsou nejčastější chyby v péči?
Traumatické čištění zubů
Používání nevhodného tvrdého kartáčku a přehnaný tlak na kartáček jsou nejčastější chybou v případě přehnané péče o zuby. V kombinaci s abrazivní (hrubou) zubní pastou a dalšími faktory (např. špatné skusové poměry) dochází k ústupu dásní a k vybroušení skloviny nejčastěji v oblasti zubních krčků. Hovoříme o vzniku klínovitých defektů, které bývají často spojeny se zvýšenou citlivostí.
V touze mít krásnější zuby si zakoupíme nevhodný kartáček a vrhneme se do důkladného čištění. Většinou však na něj hodně tlačíme, nesprávně ho přikládáme k zubům a tím si opět můžeme poškodit krčky zubů. Začne nám ustupovat dáseň a zuby se stávají citlivými. Až s těmito obtížemi přicházíme do zubní ordinace a hledáme radu a pomoc. Přitom by stačilo hned na začátku projít instruktáží správné techniky čistění u dentální hygienistky nebo zubního lékaře.
![]() Obrázek – ztráta skloviny zubních krčků mechanickým obrušováním (abraze). |
![]() |
Traumatické čištění mezizubních prostorů
Někteří lidé se tak úzkostlivě starají o svůj chrup, až to přeženou a je to spíše kontraproduktivní. Sem můžeme zařadit příliš časté čištění mezizubních prostor několikrát denně nebo po každém jídle, a to velmi rasantně například 10x tam a zpět každou mezeru, až vznikne poškození dásně v mezizubí, případně pokud je nevhodná velikost mezizubního kartáčku i vybroušené „tunýlky“ mezi zuby.
Trojúhelníkovité mezizubní papily může rovněž poškodit nesprávná technika použití zubní nitě nebo mezizubního kartáčku.
Přehnaně důkladná očista jazyka pomocí škrabky na jazyk zase přivodí odření až vyhlazení jazykových papil. Jazyk je pak oteklý, zarudlý a bolestivý.
Nevhodné používání ústních vod a nevhodné návyky
Kromě nevhodně zvolených a nesprávně používaných pomůcek můžeme udělat také chybu s nadužíváním některého přípravku. V touze zachovat si svěží dech po celý den a odstranit veškeré bakterie z našich úst překračujeme frekvenci užívání a čas působení ústních vod. Často vyplachujeme před každou důležitou schůzkou. Místo doporučeného probublávání 30 sekund ráno a večer, zadržujeme ústní vodu v ústech i několik minut.
Další rizika vznikají při častém zvracení u těhotných žen nebo osob s poruchou příjmu potravy. Tyto osoby mají tendenci čistiti si zuby přímo po zvracení, kdy je sklovina zubů naleptaná kyselými žaludečními šťávami. Mohou si tak způsobit erozivně abrazivní poškození povrchu zubů. Z toho důvodu odborníci doporučují po zvracení 30 min s čištěním počkat a propláchnout si ústa pouze čistou vodou.
Neprofesionální bělení zubů
Nutkavá touha mít zářivě bílé zuby, nás může dohnat k tomu, že podlehneme „babským radám“ z neověřených zdrojů. Podomácku experimentujeme s bělením zubů pomocí popela, citronové šťávy, octa atd. Díky tomu si můžeme způsobit erozivní a abrazivní poškození zubů, která se jen těžko dají napravit. Je nutné mít na paměti, že bělení zubů patří pouze do rukou profesionála, kterým je zubní lékař nebo dentální hygienistka.
Většina chyb pramení z nevědomosti, proto je velmi důležité konzultovat péči s odborníky. Také v případě péče o zuby platí, že všeho moc škodí, i přehnaná péče o zuby, byť je dobře míněná.
Autorka: dentální hygienistka Aneta Stryjová, DiS.