Péče o zuby po sejmutí rovnátek

Přítomnost ortodontického apar

Po sejmutí rovnátek tzn. po ukončení aktivní ortodontické léčby, jste šťastně dospěli k vytouženému cíli. Zuby jsou srovnány ve správném postavení a skusu. Ale z pohledu odborníka není ještě konec, nastává retenční (pasivní) fáze ortodontické léčby, kdy dochází k stabilizaci dosaženého stavu, postavení zubů v nové pozici a dlouhodobému sledování tohoto výsledku. Naše zuby mají totiž během života tendenci neustále se hýbat, přizpůsobovat vlivu prostředí a vracet se do původní polohy. Retenční udržovací fáze může být velmi dlouhá. Nejčastěji trvá 6 měsíců až 2 roky, u některých pacientů (většinou dospělých) je dokonce celoživotní. Nedílnou součástí péče o zuby po sejmutí rovnátek je docházení na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři dvakrát za rok a minimálně ve stejném intervalu podstoupení profesionální dentální hygieny.

 

1. Snímatelné (může z úst kdykoliv vyjmout)

Snímatelné aparáty (tzv. retenční desky) slouží po sejmutí fixních rovnátek k udržení srovnaných zubů na svém místě.

Estetickou alternativou k retenčním deskám jsou transparentní fóliové aparáty (tzv. Essix dlahy).

Samotný snímací aparát je potřeba pravidelně a důkladně čistit. Stejně jako na zubech, tak i na něm ulpívá zubní plak, který může být při nečištění zdrojem nepříjemné chuti a zápachu. Při nasazení fóliového aparátu do úst navíc vzniká prostředí bez přístupu vzduchu, které je pro růst bakterií ideální. Po každém vyndání aparátku je třeba ho omýt čistou vodou a mechanicky z obou stran vyčistit kartáčkem. K mechanickému čištění můžeme přidat alespoň jedenkrát týdně také chemické přípravky. Čistící tabletu vhodíme do skleničky s vlažnou vodou a nad ni umístíme aparátek. Před nasazením aparátku zpět do úst ho důkladně od čistícího roztoku opláchneme vodu.

Neméně důležité je pravidelně čistit a dezinfikovat plastový ochranný úložný box.

2. Fixní (pevně přidělané k zubům)

Drátěný retainer se nejčastěji uplatňuje u dolních předních zubů. Méně častěji i u horních předních zubů. Jedná se o nenápadný splétaný tenký drátek, který se pomocí speciálního lepidla nalepí z vnitřní strany (od jazyku/od patra) na zuby, stejným způsobem, jako byly předtím nalepené zámečky fixních rovnátek. Jeho velkou výhodou je, že si ho nemůžete vyndat a nezapomenete si ho tak zase nasadit, zajišťuje proto velmi snadno efektivní dlouhodobou stabilitu výsledků ortodontické léčby. Jeho nevýhodou je ovšem nutnost výborného čištění, aby se kolem drátku neusazoval zubní plak, nevznikal zubní kámen a zánět dásně nebo dokonce zubní kaz. Může dojít také k odlepení drátku, třeba jen z jednoho zubu, kterého si vůbec nemusíte všimnout. Pak se zuby opět mohou pohnout.

Zuby spojené drátěným retainerem nelze čistit zubní nití. Její alternativou je tzv. superfloss, který při zavádění do mezizubního prostoru neprochází přes bod dotyku zubů. Vyztuženým zaváděcím koncem se provlékne přímo do mezizubního prostoru, jako když navlékáme nit do jehly.

K čištění se využívají především mezizubní kartáčky, které lze snadno mezi zuby zavést 1x denně, nejlépe večer. Výborným pomocníkem se může stát jednosvazkový kartáček (solo nebo singl kartáček), kterým vyčistíme opravdu detailně, a to už bez použití zubní pasty.

Ústní sprcha neboli ústní irigátor je vhodná jako doplněk ostatních výše jmenovaných pomůcek. Využívá se hlavně k dočištění mezizubních prostor, kde pomocí proudu vody odstraňuje zbytky potravy. Mikrobiální zubní plak ale zcela odstranit nedokáže, proto s ní nemůžeme nahradit mezizubní kartáčky. Díky možnosti zvolit si intenzitu tlaku proudu náplně (vody, ústní vody nebo bylinného roztoku) je vhodné tuto pomůcky využívat k masáži dásní.

Aneta Stryjová, DiS.

Fotky - “s laskavým svolením MUDr. Justiny Paučkové”

Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH

Dentální hygienistka

Mohlo by se vám také líbit