Možnosti ošetření v ordinaci dentální hygienistky

Základem osobní hygieny je dentální hygiena zahrnující nejen péči o zuby, ale také o dásně a měkké tkáně dutiny ústní. Není důležité si čistit zuby několikrát denně po každém jídle. Mnohem podstatnější je způsob čištění, který většina pacientů přejímá od svých rodičů. Ti v tomto ohledu většinou nebyli správně poučeni a následkem jejich dlouhodobé nedostatečné péče jsou zubní kazy, krvácení dásní a parodontitida.

Jaké úkony provádí dentální hygienistka?

Vyšetření měkkých a tvrdých tkání dutiny ústní
Při první návštěvě vám hygienistka položí otázky týkající se celkových onemocnění, užívaných léků a alergií. Lidské tělo pracuje jako celek a mnoho onemocnění se v dutině ústní projevuje. Zároveň bakterie z dutiny ústní proudí krevním řečištěm a mohou ovlivnit celkový zdravotní stav – kardiovaskulární onemocnění (onemocnění srdce a cév), diabetes (cukrovka) a předčasný porod a narození dítěte s nízkou porodní váhou [1].

Dentální hygienistka provádí zběžné vyšetření zubů (například poškození zubů vlivem kyselin přijímaných v potravě) a podrobněji se zaměří na měkké tkáně. Největší pozornost věnuje vyšetření dásní a celkového závěsného aparátu zubů. Ke komplexnímu vyšetření je nutné zhodnotit i rentgenové snímky pacienta. Na závěr této části ošetření vám hygienistka sdělí a ukáže, jaké onemocnění vás postihují a popíše průběh následné péče.

Odstranění zubního kamene
Součástí návštěvy je samozřejmě odstranění zubního kamene. Zubní kámen vzniká při dlouhodobě nedostatečném, nebo nevyhovujícím čištění. Do neodstraněného zubního plaku se usadí minerály ze slin a plak ztvrdne. Ztvrdlý plak nazýváme zubním kamenem, který dlouhodobě dráždí dáseň a na jeho drsný povrch se lépe uchytávají bakterie a další zubní plak. Je podstatné vědět, že viditelný zubní kámen nad dásní může být jen špičkou ledovce. Pokud pacient trpí parodontitidou či chronickým zánětem dásní, bývá přítomen poddásňový kámen. Ten na pohled nevidíme, ale o to víc nám škodí. Odstranění poddásňového kamene se většinou provádí v rámci několika návštěv.

Leštění, depurace, pískování
Po odstranění zubního kamene je nutné provést závěrečnou úpravu povrchu zubu. Toto ošetření se uskutečňuje mnoha způsoby. Buď provádíme depuraci (vyčištění) rotačním kartáčkem nebo leštění gumovým kalíškem za pomoci jemné pasty, anebo ošetříme zub pomocí metody pískování. Výhodou pískování je bezkontaktní ošetření zubu velmi jemnými prášky. Výsledkem ošetření je kromě odstranění měkkých povlaků a vyhlazení povrchu zubu také odstranění pigmentací (z kávy, kouření, čaje atd.).

Výběr a instruktáž vhodnými pomůckami
Každý pacient je individuální a potřebuje pomoci s výběrem pro něj vhodných pomůcek. Dentální hygienistka vám poradí s výběrem kartáčku (tvar, velikost, měkkost vláken) a mezizubních pomůcek (mezizubní kartáčky, nit). Velmi důležité je s pacientem techniku čištění natrénovat přímo v ordinaci ideálně přímo v ústech pacienta.

Plán dalšího ošetření
Na závěr návštěvy u dentální hygienistky si společně stanovíte další léčebný plán, který se u zdravého pacienta a pacienta se zánětem dásní či parodontitidou značně liší. Pacienti s onemocněním dásní a závěsného aparátu musí v počátku léčby počítat s častějšími návštěvami a s vyšší finanční náročností. Po celkovém uzdravení či stabilizaci onemocnění se vhodně navrhne recallový systém – pravidelné kontrolní návštěvy, které přispívají k prevenci recidivy onemocnění. Veškeré ošetření u dentální hygienistky probíhá vždy v souladu s léčebným plánem a doporučením zubního lékaře.

1. Kinane, D. , Bouchard, P. and , (2008), Periodontal diseases and health: Consensus Report of the Sixth European Workshop on Periodontology. Journal of Clinical Periodontology, 35: 333-337. doi:10.1111/j.1600-051X.2008.01278.x