Mezizubní čištění

K tomu, aby bylo čištění zubů úplné, je nutné čistit i prostory mezi jednotlivými zuby, resp. boční plochy zubů, tzv. mezizubní prostory. K tomu je možné použít zpravidla dva základní typy pomůcek – mezizubní kartáček a zubní nit.

Mezizubní kartáčky

Co je mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček je speciální kartáček s jemnými štětinkami upevněnými na tenkém drátku. Může být s kratší nebo delší rukojetí. Každý výrobce má celou řadu velikostí a barev mezizubních kartáčků. Jednotlivé značky mezizubních kartáčků ale mezi sebou většinou nekorespondují, proto se vždy řiďte dle výběru Vaší dentální hygienistky nebo zubního lékaře.

Technika čištění mezizubním kartáčkem

Hrot mezizubního kartáčku se přiloží mezi dva zuby těsně nad dásní a pod mírným tlakem se pomalu zavádí mezizubním prostorem „skrz na skrz“. Zpravidla stačí jednou až dvakrát zopakovat. Je-li to možné, je vhodné kartáček zavést i z vnitřní strany úst. Pro usnadnění zavádění je výhodné si kartáček předem ohnout do mírného obloučku. Někdy je vhodné při zavádění s kartáčkem mírně vibrovat.

Zubní nit

Co je zubní nit

Zubní nit je nit nebo tenká páska, která slouží k odstranění zubního plaku z mezizubních prostor. Zpravidla je doporučována do předních úseků zubního oblouku nebo do velmi úzkých a těsných mezizubních prostorů. Může být voskovaná, nevoskovaná nebo expanzivní. Existují ale i speciální zubní nitě, které slouží k čištění fixních zubních náhrad, implantátů nebo rovnátek.

Technika čištění klasickou nití

Zubní nit je možné používat dvěma základními způsoby – navinutou na prsty nebo svázanou uzlíkem do smyčky.

Čištění zubní nití navinutou na prsty

Utrhněte cca 40 cm kousek niti. Uchopte konce mezi palec a prostředníček každé ruky a namotejte na prostředníčky. Nit napněte a podložte ukazováčkem jedné ruky a palcem druhé ruky tak, aby vzdálenost mezi prsty byla maximálně cca 3 cm. Nit napněte a přiložte mezi dva zuby. Pomalým pilovitým pohybem se posunujte mezizubním prostorem směrem k dásni. Přitiskněte nit kolem boku jednoho zubu tak, abyste vytvořili nití písmeno U. Pomalu se posouvejte po zubu nahoru a dolů. To samé zopakujte i u druhého boku zubu. Poté nit znovu napněte a pilovitým pohybem vytahujte z mezizubí.

Čištění nití metodou smyčky

Utrhněte cca 40 cm kousek niti. Svažte oba konce ideálně dvěma uzlíky. Nit uchopte a podložte palcem jedné ruky a ukazováčkem druhé ruky. Mezi prsty by měla být pouze minimální mezera. Nit napněte a přiložte mezi dva zuby. Pomalým pilovitým pohybem se posunujte mezizubním prostorem směrem k dásni. Přitiskněte nit kolem boku jednoho zubu tak, abyste vytvořili nití písmeno U. Pomalu se posouvejte po zubu nahoru a dolů. To samé zopakujte i u druhého boku zubu. Poté nit znovu napněte a pilovitým pohybem vytahujte nit z mezizubí.

Pokud jste mezizubní prostory nikdy nebo delší dobu nečistili, dásně po čištění mezizubním kartáčkem budou krvácet. Pokud dáseň není drážděna jiným faktorem (např. poddásňový kámen), při každodenním čištění krvácení zmizí zpravidla po několika dnech.