
Metody čištění zubů
Zvolená metoda čištění zubů by měla mít maximální účinnost a snadnou osvojitelnost. Vhodná je každá metoda, která odstraňuje plak z povrchu zubů a gingivy bez poškození těchto tkání. Důležité je postupovat systematicky a nevynechat tak žádnou zubní plošku.
Nejčastěji používaná metoda čištění zubů:
DOSPĚLÍ:
Metoda čištění zubů dle Basse
Kartáček přikládáme pod úhlem přibližně 45°. Vlákna přikládáme jednou polovinou na zub a druhou polovinou na dáseň. Takto čistíme drobným krouživým nebo kmitavým pohybem. Vždy se zaměříme maximálně na dva zuby najednou.
Případně můžeme použít modifikovanou verzi, kdy drobné kroužky ještě doplníme stíravými pohyby kartáčku od zubu směrem k dásni.
Provedeme cca 10 těchto kmitavých, nebo krouživých pohybů.
"Nejdříve si vyčistěte všechny vnější plošky zubů, poté všechny vnitřní plošky zubů. Věnujte čištění dostatek času a soustřeďte se. Nejdříve horní a pak dolní čelist."
"Pozor si dejte za poslední stoličkou a u vnitřní plochy předních zubů. Poslední stoličku objeďte kmitavými, nebo krouživými pohyby. Kartáček držte ve vertikální poloze. Vnitřní plochu dolních předních zubů čistíme stejným způsobem, opět zde provádíme drobný kmitavý, nebo krouživý pohyb. U fixních rovnátek je však potřeba počítat s tím, že nám rovnátka rozdělují zuby jakoby na dvě poloviny, a tudíž je vhodné přikládat kartáček jak seshora směrem k zámečkům, tak zespoda. Žvýkací plošky zubů čistíme opět drobným kmitavým, nebo krouživým pohybem."
DÍTĚ:
Od prsťáčku až ke kartáčku
Dětské zoubky je nutné čistit od prvního prořezaného zoubku do dutiny ústní. To bývá zpravidla okolo 4-6 měsíce věku dítěte. Jedná se většinou o dolní řezáky. K tomu postačí váš prst obalený kouskem čistého mulu, nebo speciální gumový kartáček – „prsťáček“. Minimálně 2x denně s ním miminku promasírujte dásně a otřete první zoubky. Postupně přecházíme na klasický zubní kartáček (okolo šestého měsíce věku dítěte).
NENÍ PRAVDA, ŽE! „O DĚTSKÉ ZUBY NENÍ TŘEBA VÝRAZNĚ PEČOVAT, NAROSTOU DRUHÉ“
V období 5.–6. věku dítěte začíná proces prořezávání stálých zubů. První stálý zub, který se objeví je stolička šestka. Je schovaná za mléčnou pětkou a ani rodiče si někdy nevšimnou, že je již prořezaná a nevěnují jejímu čištění dostatečnou pozornost. Dočasné i stálé stoličky patří mezi nejčastěji zkažené zoubky.
Technika čištění zubů u dětí
"Správná technika čištění začíná výběrem vhodného kartáčku. Manuální kartáček přiložíme pod úhlem 45° a jemnými krouživými pohyby postupujeme zub po zubu. Důkladně vyčistíme vnější i vnitřní plošky zubů. Pozor na žvýkací plošky stoliček – ty vyčistíme, pokud je to možné, krouživým pohybem, popřípadě pohybem vpřed – vzad. S výhodou můžeme použít také jednosvazkový kartáček.
S přibývajícím věkem skláníme vlákna směrem k dásni. Pro lepší orientaci je možné před čištěním plak na zubech obarvit detektorem plaku."
Jednosvazkový kartáček
Použití jednosvazkového kartáčku je velmi efektivní. Kartáček je vhodné použít bez pasty, po vyčištění zubů běžným zubním kartáčkem. Čistit s ním můžeme všechny zuby, nebo se zaměřit pouze na hůře dostupná místa (zadní úseky chrupu, výrazně obnažené zubní krčky, fixní ortodontické aparáty atd.). Kartáček přiložíme k okraji dásně, snažíme se lehce zavést vlákna pod dáseň a čistíme malými, nepatrnými, vibračními pohyby nebo houpavými pohyby.
"Využít ho můžeme také na oblast kolem ortodontických zámků a kroužků, pod ortodontickým obloukem, pod pružinami a kolem gumových nebo drátěných ligatur (gumičky). Jednosvazkový kartáček je velmi efektivní pomůcka při čištění zubů u malých dětí (dočišťují rodiče)."