Jak pečovat o zuby s fixními (pevnými) rovnátky

Přítomnost ortodontického aparátu v dutině ústní vyžaduje zvýšené nároky na důslednost při provádění ústní hygieny. Po nasazení zámečků fixních rovnátek vznikne mnoho nových zákoutí, která je potřeba pečlivě čistit. Na řadu přichází nové pomůcky. Je nezbytné klientovi vysvětlit a především ukázat, jak s pomůckami správně zacházet přímo v jeho ústech. Vše by si měl také sám pod dohledem dentální hygienistky nebo ortodontické asistentky vyzkoušet a získat tak větší sebedůvěru a jistotu pro domácí péči. Je nutné navyknout na určitý režim.

Pomůcky, které nejčastěji využijete:

  • klasický zubní kartáček, ortodontický kartáček s výřezem vláken do „V“ nebo vítaným pomocníkem může být i elektrický zubní kartáček.
  • mezizubní kartáčky
  • větší velikost mezizubního kartáčku nebo kónický, či Long Stem kartáček pro čištění pod drátěným obloukem
  • jednosvazkový kartáček
  • superfloss nebo zubní nit se zavaděčem
  • ústní sprcha

Nejprve vždy čistěte podél linie dásní, tak aby vlákna kartáčku směřovala směrem do dásňového žlábku. Postupujte jako obvykle zub po zubu. Pak se věnujte zámečkům, které čistěte také pod úhlem 45 stupňů, a to z horní i dolní strany. Vnitřní oblouk zubů a kousací plošky vyčistěte klasickou metodou.

Rovnání zubů je projektem na mnoho měsíců ne-li let. Během rovnání zubů dochází k jejich pohybu a velikosti mezizubních kartáčků se mohou rychle měnit. Proto je nutné je přizpůsobit, aby stále odpovídaly.

Jednosvazkový kartáček se používá bez zubní pasty na dočištění. Na tomto kartáčku je skvělé, že si s ním můžete zuby čistit kdekoliv a kdykoliv.

Pro kontrolu toho, zda jste si zuby správně očistili, rozkousejte speciální tablety pro detekci plaku. Zabarvení vám ukáže, jestli si čistíte zuby správně a na jaká místa byste se měli zaměřit.

Moderním prostředkem je ústní sprcha (irigátor), která je klienty velmi vítaná, ale berte ji jako nadstavbový doplněk v péči o svá rovnátka, protože nedokáže odstranit zubní plak a nenahradí tak mezizubní kartáčky.

Za nejdůležitější považujeme večerní čištění, které by mělo být nejpreciznější. Jeho cílem je odstranit plak ze zubů, z dásňového žlábku, z mezizubních prostor i ze samotného rovnátka. Měli bychom si najít čas na všechny doporučené pomůcky. Díky tomu, že většina z nás je ráno v časovém stresu, nepožadujeme tak důkladné čistění jako večer. Vzhledem ke zvýšeným nárokům na ústní hygienu by se mělo čištění během dne po jídle stát samozřejmostí. Za aparátem totiž ulpívá potrava, kterou je třeba odstranit. Jedině tak může fixní aparát působit esteticky.

Nezapomínejte na zubní pasty a ústní vody s dostatečným množství fluoridů, které pomáhají chránit zubní sklovinu. Jednou týdně můžete péči podpořit přípravkem elmex® gelée.

 

Jak na „neviditelná rovnátka“?

Rovnátka čistěte zubním kartáčkem a vodou s mýdlem hned, jakmile je vyjmete z úst, dokud jsou ještě mokrá. Díky tomu snáze vyčistíte veškeré nečistoty, než ztuhnou. Rovnátka nasazujte pouze na vyčištěné zuby, abyste nevytvářeli prostor pro množení bakterií.

Čas od času ponořte neviditelná rovnátka do roztoku připraveného z vody a šumivé tablety určené pro čištění vyndavacích zubních náhrad (protéz). Attachementy – drobné bílé úchyty, které máte přilepené na zubech, čistěte jako svoje zuby a přidejte jednosvazkový kartáček.

 

Navzdory nepravdivým mýtům, že rovnátka ničí zuby, vás můžu ujistit, že zuby kazí pouze mikrobiální zubní plak dlouhodobě ulpívající kolem zámečků aparátu a způsobuje odvápnění skloviny. Může tak vzniknout zubní kaz nebo nevzhledné křídově bílé zabarvení zubu, které po sejmutí rovnátek již nelze odstranit. Když se zubní hygiena v období ortodontické terapie podcení, může to vést k nepříjemným komplikacím. Jestliže se dostatečně nečistí dásňový žlábek, dáseň se zanítí a začne krvácet, otékat, zvětšovat se až „přerůstat“ přes rovnátka.

Aneta Stryjová, DiS.

Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH

Dentální hygienistka

Mohlo by se vám také líbit