Eroze zubní skloviny

Eroze je v naučném slovníku definována jako přirozený proces rozrušování objektů na zemském povrchu (půdy, hornin, skal, apod.). Jen málokdo si pojem eroze spojí právě s lidským tělem. Přitom eroze může postihnout nejtvrdší tkáň v našem těle, kterou je zubní sklovina. Právě ta může podléhat rozrušování vlivem chemického působení různých látek, obsažených zejména v naší stravě. Ty mohou postupně naleptávat sklovinu a zapříčinit tak její rozpad. Hovoříme pak o erozivním poškození zubů, které je bohužel stále častějším problémem chrupu moderního člověka.

Eroze zubů – co to je?

Eroze zubů je narušení a postupná ztráta povrchových tkání zubů vlivem chemického působení kyselin. Kyseliny mohou být buď vnější – tedy nejčastěji obsažené v naší stravě a nápojích – nebo vnitřní, kde hlavní roli hraje žaludeční kyselina. Na rozdíl od zubního kazu nemá eroze zubní skloviny souvislost s přítomností zubního plaku a může tak postihovat i ty, kteří vedou zdravý životní styl a o svoje zuby pravidelně pečují a důkladně si je čistí. Nejnovější výzkumy ukazují, že výskyt erozivního poškození zubů je za posledních 15 let na vzestupu zejména u mladých lidí a je jím postižen zhruba každý třetí člověk.


Zdravý zub

První viditelné známky eroze

Pokročilé stádium eroze


Velmi závažné poškození zubu, včetně zasaženého dentinu (zuboviny)

 

Jak vzniká eroze zubů aneb kdy zubům hrozí nebezpečí?

Jak jsme již naznačili,rozhodující vliv na vznik eroze zubů má především naše výživa. Na rozdíl od většiny jiných civilizačních chorob a zdravotních problémů zde však nemusí vždy platit, že by šlo o nezdravý způsob stravování. Jde spíše o frekvenci konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem kyselých látek.

A které potraviny či nápoje to jsou? Jedná se především o fresh džusy a nápoje s obsahem kyseliny citrónové, kolové nápoje, ale také iontové a energetické nápoje pro sportovce a řidiče. Z alkoholických nápojů jde zejména o víno. Z potravin můžeme jmenovat některé běžné ovoce (například jablka, jahody,kiwi či citrusové plody), dále octové salátové zálivky a potraviny v kyselé marinádě. Mezi kyselé řadíme možná pro mnohé překvapivě i některé zdánlivé sladkosti, jako jsou například cucavé bonbóny

Kyseliny v těchto poživatinách chemicky působí na sklovinu zubů doslova jako rozpouštědlo. A z výše uvedeného výčtu poživatin vidíme, že rizikovou skupinou vzniku eroze zubů jsou bohužel i lidé preferující zdravý životní styl, který často zahrnuje právě konzumaci koncentrovaných ovocných džusů a energetických nápojů.

Nebezpečná není sama o sobě pouze kyselá strava, ale i náš způsob její konzumace. Velmi rizikové je neustálé popíjení kyselých nápojů v průběhu dne, kdy slina v našich ústech nemá šanci zneutralizovat kyselé pH. Také dlouhé zadržování nápojů v ústech nebo pití energetických nápojů v dehydratovaném stavu při cvičení může na našich zubech napáchat nevratné škody.

Ještě závažnější příčinou erozivního poškození zubů může být žaludeční kyselina, které se do úst dostává při některých obtížích – jako například při refluxním onemocnění jícnu, při častém zvracení v těhotenství nebo při onemocnění anorexií či bulimií.

 

 

Erozí zubní skloviny mohou být postiženi i lidé, kteří pravidelně užívají některé léky. Důležitou ochrannou roli v našich ústech hraje dostatečná tvorba slin, které na povrchu zubů vytvářejí přirozenou ochrannou vrstvu – tzv pelikulu a napomáhají rychlejší neutralizaci kyselého prostředí. Léky, jejichž nežádoucím účinkem je snížení tvorby slin (například léky tlumící projevy alergií – antialergika, léky tlumící nevolnost a zvracení – antiemetika či antidepresiva a celá řada dalších) mohou tak podporovat rozvoj erozivního poškození zubů.

Seznam všech rizikových faktorů v sumární tabulce najdete zde

Eroze zubů je NEVRATNÝ proces!

Eroze zubů má několik stádií (viz obrázek na počátku článku). Kyseliny, působící na náš chrup, změkčují povrch skloviny a ta se pak stává méně odolnou vůči mechanickému poškození. Proto je například důležité nečistit si zuby bezprostředně po konzumaci kyselého nápoje či jídla, protože si můžeme změklou sklovinu narušit. V počátečních stádiích a při ojedinělém působení však má sklovina ještě možnost přirozené regenerace – tzv. remineralizace, díky které obnoví svou pevnost. Pokud je ovšem zubní sklovina vystavena příliš častému a intenzivnímu působení kyselin, dříve
či později dojde k jejímu poškození a postupné ztrátě povrchu zubů. V takové fázi jsou již důsledky eroze NEVRATNÉ.

"Nebezpečná je skutečnost, že počátečních stádií eroze zubní skloviny si postižená osoba vůbec nevšimne, protože nejsou doporovázena žádnou znatelnou
změnou zabarvení zubů a ani nezpůsobují bolest nebo jiné obtíže. Jestliže není zajištěna včasná prevence a ochrana před postupem procesu eroze, může poškození zubů vyústit ve významnou ztrátu zubní skloviny, změnu zbarvení zubů a zvýšenou citlivost zubů (hypersenzitivitu). V závažných případech může být nutný rekonstrukční zákrok (například výplně, částečné nebo úplné korunky)."

Jak se bránit erozi?

Nejlepším způsobem ochrany je tedy prevence. A v čem spočívá? Zásadní je v prvé řadě osvěta, povědomí o existenci a rizicích eroze zubů. A k tomu přispívá i tento
článek. I díky tomu je pak snazší cíleně riziku vzniku eroze předcházet a vyvarovat se například přílišné konzumaci kyselých potravin. Hlavní roli zde hraje pravidelná docházka na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a na dentální hygienu.Díky moderním zobrazovacím metodám může váš lékař či dentální hygienista zhodnotit stav vašich zubů a identifikovat rizikové faktory již v počátečních stádicích poškození a zabránit postupu tohoto onemocnění.

Co mohu dělat já?

VÝŽIVA

  • Omezte četnost konzumace kyselých potravin a nápojů.
  • Pijte dostatečné množství tekutin – ideálně bez obsahu cukru a s nízkým osahem kyselin. Nejzdravějším nápojem je čistá voda.
  • Doplňte svou stravu o potraviny a nápoje s vysokým obsahem vápníku a/nebo fosfátu (například mléko nebo sýr). Znalci vína často konzumují víno spolu se sýrem, a tím si chrání své zuby.
  • Kyselé nápoje konzumujte společně s hlavním jídlem, ne mezi nimi.
  • Je-li to možné, je lepší vypít kyselý nápoj celý najednou než ho pít po malých doušcích. Případně použijte brčko, aby se omezil přímý kontakt se zuby.
  • Stimulujte sekreci slin (např. žvýkáním žvýkaček bez cukru).

ÚSTNÍ HYGIENA

  • Bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů si nečistěte zuby! Pouze si ústa vypláchněte čistou vodou nebo ústní vodou s fluoridy a počkejte minimálně 30 minut.
  • Při čištění zubů se vyvarujte příliš velkého tlaku na zuby. Používejte měkký zubní kartáček.
  • Používejte zubní pastu a ústní vodu s ověřenou technologií, která ochrání sklovinu před působením kyselin.
  • Aplikujte pravidelně vysokofluoridové přípravky na ochranu před zubním kazem.

Jak mohou pomoci odborníci

  • Zkontrolují stav chrupu a odhalí již počáteční stádia eroze zubní skloviny
  • Seznámí s rizikovými faktory
  • Doporučí vhodné prostředky ústní hygieny a techniku čištění
  • V případě potřeby provedou rekonstrukci postižených zubů