Další dentální pomůcky pro běžnou hygienu

Jen zubní kartáček nestačí!
Doplňte jej správnými dentálními pomůckami pro běžnou zubní hygienu

Mezizubní prostory tvoří asi 35 % povrchu zubů a mohou být rizikové z hlediska tvorby zubního kazu, zánětu dásní či vzniku parodontitidy. Proto by pravidelné každodenní čištění mezizubních prostor mělo být neodmyslitelnou součástí naší ústní péče. Je důležité uvědomit si, že samotný kartáček a zubní pasta ke kompletní péče o náš chrup opravdu nestačí.

Výběr dentálních pomůcek je individuální, a proto patří do rukou profesionála v zubní ordinaci, který zvolí pomůcky přímo na míru, ale také provede důkladnou instruktáž a nácvik jejich správného použití. Na českém trhu je nepřeberné množství pomůcek a prostředků, kdy je pro běžného člověka těžké se v nich zorientovat a vybrat pro sebe tu nejlepší. Kontrola používaných pomůcek by měla probíhat při každé kontrolní návštěvě na dentální hygieně, proto je vhodné nosit si své pomůcky do zubní ordinace s sebou.

Obvykle se kombinují pomůcky pro mechanické odstraňování zubního plaku s chemickými, při této kombinaci je dosaženo nejlepších výsledků.

K čemu jednotlivé dentální pomůcky jsou a jak je používat?

1. Mezizubní kartáček

U mezizubních kartáčků je nejdůležitější vhodná velikost a na druhém místě správná technika zavádění, protože příliš malý kartáček neodstraní všechen přítomný plak a je neúčinný, naopak příliš velký může způsobit poranění dásně. Mezizubní kartáček se má zavádět mezi zuby poměrně snadno, avšak pod určitým odporem, aby byl schopen vyčistit, nikdy však ne násilím. Někdy se stává, že zavedení brání zubní kámen, a pak nezbývá než si ho nechat odstranit na dentální hygieně. Pokud se při prvním čištění objeví krvácení dásní, nelekejte se a v čištění pokračujte. Po každodenním tréninku se zručnost práce s touto pomůckou velmi rychle zlepšuje. Počátečními komplikacemi bývá především ohnutí jádra kartáčku po nepřiměřeném tlaku nesprávným směrem. Pokud má pacient na počátku používání mezizubních kartáčků výraznou gingivitidu (zánět dásní), může být zavádění mezizubních kartáčků problematické a pro pacienta až nepříjemné. Zdravé dásně, které netrápí zubní plak, nekrvácí. Po zmenšení otoku dásní je často třeba opakovat kalibraci mezizubních kartáčků, jelikož jejich velikost již nemusí vyhovovat. Když budete pravidelně používat mezizubní kartáček, vaše dásně budou krásně pevné, růžové a nebudou krvácet!

2. Zubní nit

Na použití zubní nitě existují dvě metody:

Metoda cívky, kdy namotáme zhruba 50 cm vlákna na prostředníky obou rukou tak, aby vlákno zůstalo napnuté při dotyku palců. Následně uchopíme nit mezi palce a ukazováky ve vzdálenosti cca 2 mm a pilovitými pohyby opatrně zavádíme přes bod kontaktu zubů až do poddásňového prostoru. Napnutou nití těsně „obejmeme“ zub a pohybem vzhůru a dolů stíráme plak z postranní plošky. Totéž provedeme u sousedního zubu a poté vlákno pilovitými pohyby vyjmeme. Použitý úsek nitě se obtočí kolem pravého prostředníku a stejná část se odmotá z levého. Ukazováky a palce používáme různě dle potřeby čištěného prostoru.

Metoda smyčky spočívá v tom, že odmotáme 25-30 cm vlákna, oba konce spojíme uzlem, čímž vznikne smyčka, kterou kolem prstů neomotáváme, ale pouze uchopíme mezi palce a ukazováky a dále postupujeme stejně jako v předchozím případě.

„Flossování“ je velmi náročná metoda na zručnost uživatele, proto by měla být vždy důkladně nacvičena se zrcátkem pod dohledem odborníka v zubní ordinaci. Nesprávné použití zubní nitě může poranit dáseň a závěsné vazy zubu.

3. Flosspick (easyflosser)

Flosspick tvarem připomíná písmeno Y nebo F. Na jednom konci je napnutá dentální nit a druhý konec je tvořen párátkem. Tato pomůcka je vhodná především pro uživatele, kteří mají potíže se zavedením klasických dentální nití a pro děti pod kontrolou dospělého.

4. Superfloss

Speciální druhem dentálního vlákna je superfloss. Na rozdíl od klasické dentální nitě, se skládá ze tří odlišných částí: zaváděcí vyztužená část, široká huňatá část a klasická dentální nit. Tato pomůcka je určena na čištění především větších prostorů, zejména pod mezičleny můstků, dále je doporučován pro čištění okolo dentálních implantátů, korunek nebo v oblasti fixních ortodontických zámečků či fixního drátku na zubech.

5. Dentální párátko

V současné době se párátko používá spíše jako nouzový pomocník pro odstranění zaklíněné potravy v mezizubním prostoru po jídle. Jeho schopnost odstranit zubní povlak z mezizubí je minimální. Speciálním typem párátka s jemnými gumovými bodlinami je tzv. „soft pick“ chlupaté plastové párátko sloužící k odstraňování plaku a stimulaci (masáži) dásně.

6. Ústní sprcha

Ústní sprcha neboli irigátor patří mezi moderní technologie v oblasti péče o hygienu dutiny ústní. Jedná se o elektrický přístroj, který slouží především jako nástavbový doplněk ústní hygieny, protože nedokáže nahradit mezizubní kartáček.

7. Škrabka na jazyk

Škrabka se používá maximálně 1x denně pouze jako doplněk pro vylepšení ústní hygieny. Doporučuje se pacientům s rozbrázděným povrchem hřbetu jazyka, kde dochází k častějšímu usazování bakteriálního povlaku, který může následně mít za příčinu zápach z úst a nevzhledný povleklý jazyk.

8. Solokartáček

Jednosvazkový kartáček neboli singl, se využívá k čištění hůře dostupných plošek zubů (např. zadní stoličky a zuby moudrosti, dolní zuby ze strany od jazyka, zuby prořezané mimo zubní oblouk, protetické práce), pro dočištění při okraji dásní, doplňková péče při nošení fixních rovnátek, ale je také výborným pomocníkem jako „dočišťovací“ kartáček pro rodiče dětí.

Efektivita čištění těmito pomůckami záleží na anatomických podmínkách v ústech (například křivé zuby, převislé výplně nebo nevhodně zhotovené zubní náhrady stěžují přístup), na vhodně zvolené pomůcce, na správném způsobu jejího použití a v neposlední řadě na motivaci pacienta ke každodennímu používání těchto pomůcek.

Autorka: dentální hygienistka Aneta Stryjová, DiS.

Aneta Stryjová, DiS. ve spolupráci s vedením ADH

Dentální hygienistka