Jak bojovat s citlivými zuby?

Zvýšenou citlivostí a bolestivými reakcemi zubů na některé potraviny nebo na tepelné podněty či na dotyk trpí více než polovina dospělé populace. Většina trpí citlivostí jen občas, a tak je často tento problém podceňován, přestože může vést k závažnějším problémům. Jaké jsou příčiny citlivých zubů a co v takovém případě dělat, vám napoví tento článek.

Co to je hypersenzitivita dentinu?

Citlivost zubů (odborně nazývaná jako dentinová hypersenzitivita) se projevuje jako krátká, ostrá a přechodná bolest v zubech v důsledku nějakého vnějšího podnětu. Bolest tak je pouze reakcí na podnět a nesouvisí s žádným jiným zubním defektem nebo patologickým stavem.

Typické příznaky:

  • Citlivost na teplotu při konzumaci horkých nebo studených pokrmů a nápojů
  • Bolest při kontaktu se studeným vzduchem, například při běhu v zimě
  • Bolest při konzumaci slazených nebo kyselých nápojů a jídel
  • Bolest při každodenní ústní hygieně, například při čištění zubů kartáčkem

Jaké mohou být důsledky citlivých zubů?

Většina lidí trpících zvýšenou citlivostí zubů se vyhýbá spouštěčům bolesti a raději se vzdají svých oblíbených pokrmů a nápojů jako je například zmrzlina nebo sladkosti, protože je jejich konzumace spojena s nepříjemnými pocity. Citlivost zubů však může vést k mnohem závažnějším problémům. Bolest spojená s čištěním zubů vede k podvědomému zanedbávání ústní hygieny a nedostatečnému odstraňování zubního plaku v citlivých oblastech. Důsledkem může být zánět dásní, nastupující ústup dásně a odhalování krčku zubu, což zase zvyšuje citlivost a bolestivost zubů. Odhalený dentin neboli zubovina (další tkáň zubu pod sklovinou příp. pod cementem povrchu kořene) je navíc náchylnější k tvorbě zubního kazu. Pokud není citlivost vyřešena, nastupuje situace bludného kruhu bolesti a jejích důsledků. (viz obr.)

Také některé zákroky v ordinaci zubního lékaře mohou být spojeny se zvýšenou citlivostí. Z výzkumu, který proběhl v roce 2013 v Anglii vyplývá, že 29% dotazovaných dospělých považuje citlivost zubů jako největší problém spojený s návštěvou svého zubního lékaře. To může zvyšovat stres a úzkost spojenou se zubním ošetřením a citlivost a bolestivost přetrvávající po ošetření v ordinaci může mít negativní vliv na spolupráci pacienta při důsledné domácí péči o ústní dutinu.

Jaké jsou příčiny hypersenzitivity dentinu?

Citlivost zubů je způsobena odhalením dentinu, velmi často v oblasti zubních krčků. Zubní krček tvoří hranici mezi korunkou a kořenem, za normálních podmínek je chráněný sklovinou a dásní. Pokud dojde ke ztrátě skloviny nebo ústupu dásně, dentin se odhalí a tím vznikne prostřednictvím dentinových kanálků přímé spojení mezi ústní dutinou a zubní dření. Vnější podněty pak mohou být přenášeny do dřeně a výsledkem je nepříjemná bolest.


Ztráta zubní skloviny bývá způsobena:

  • mechanickou abrazí – používání tvrdých zubních kartáčků, nesprávná technika čištění zubů (horizontální čištění), skřípání zuby (bruxismus) nebo zatínání zubů, přetěžování zubu v důsledku špatného postavení v zubním oblouku
  • chemickou erozí, tzn. působením kyselin – konzumace kyselých potravin a nápojů, problémy se žaludeční kyselinou (reflux, poruchy příjmu potravy, nevolnost v těhotenství)

Hlavní důvody ústupu dásně jsou:

  • nesprávná technika čištění zubů
  • zánět dásní neboli gingivitida, případně parodontitida
  • přetěžování zubů
  • patologický tah slizničních řas a úponů
  • poranění dásně

Jak mohou pomoci odborníci při citlivých zubech?

  • zjistí, zda se jedná o hypersensitivitu nebo o nějaký závažnější problém
  • vysvětlí správnou techniku čištění zubů a doporučí vhodné prostředky ústní hygieny
  • ošetří odhalený dentin laserem nebo uzavřou dentinové tubuly jinak, např. pomocí laku, fotokompozitní výplně, bondem nebo gingiválním štěpem
  • provedou ordinační fluoridaci vysokofluoridovým preparátem

Co mám dělat já, když mám citlivé zuby?

  1. Obnažené zubní krčky i bolest zubů vyžadují důkladné a účinné čištění.
    Správnou metodu a vhodné pomůcky vám doporučí dentální hygienistka. Obecně bývá doporučován měkký zubní kartáček. Při čištění zubů na kartáček příliš netlačte.
  2. Pro snížení citlivosti zubů a odstranění bolesti používejte speciální zubní pastu
    V potlačení příčiny bolesti na vnější podněty obecně pomáhají přípravky, které díky svému složení vytvářejí na povrchu dentinu ochrannou vrstvu, uzavírají dentinové tubuly a chrání tak zub před nepříjemnými podněty. Existují i jiné zubní pasty, které se zaměřují pouze na potlačení bolesti, tedy na narušení přenosu nervového vzruchu, většinou s obsahem draselných solí.
  3. Předcházejte zubnímu kazu s přípravky s obsahem fluoridů
    Chrup s odhalenými zubními krčky vyžaduje zvýšenou péči. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat prevenci zubního kazu, protože odhalený dentin je měkčí a poréznější než sklovina, proto se působením kyselin rychleji rozpouští a je k vzniku zubního kazu více náchylný. Ten se zde navíc šíří mnohem rychleji než ve sklovině. Je proto vhodné volit přípravky v podobě past a ústních vod s fluoridy, které remineralizují zubní tkáně a zvyšují jejich odolnost vůči důsledkům působení bakterií
    zubního kazu. Vhodným pomocníkem jsou i vysokofluoridové léčivé gely.
  4. Choďte na pravidelné preventivní prohlídky a na dentální hygienu

 

Ověřte si zdraví svých dásní pomocí kvízu zde.