
Bělení zubů – úvod do problematiky
V současném vyspělém světě se vzhled umisťuje, společně se schopnostmi, na přední místa v žebříčku úspěchu ve společnosti.
Vzhled zahrnuje široký pojem od vkusného a vhodného oblečení, přes například upravený účes, po oslnivý úsměv, který je právě velmi důležitý v komunikaci. Jestliže má jedinec zdravý, čistý a bělostný úsměv, je prokázáno, že působí na své okolí daleko pozitivnějším dojmem než jedinec, který k vám promlouvá skrz zažloutlý, nevzhledný chrup, někdy i s nepříjemným zápachem z úst. Takový člověk na vás bude působit opačným dojmem a k dalším rozhovorům nebudete vědomě ani podvědomě nakloněni tak, jako v prvním případě.
Posledních deset let vzrostl nejen ve světě, ale i v naší republice, zájem o bělení zubů.
Než podstoupíte tento druh stomatologického ošetření, bylo by vhodné vědět několik zásadních informací.
Bělení zubů by neměli absolvovat jedinci mladší 18 let, neboť sklovina stálého chrupu ještě mineralizuje, čímž nabírá na kvalitě, tak zvaně vyzrává. Dále pak těhotné ženy a v neposlední řadě osoby s vážnými zdravotními problémy. Mléčné zuby se nebělí nikdy.
Bělení ponechte na odborníkovi, v tomto případě se jedná vždy pouze o zubního lékaře nebo dentální hygienistku. Oba tito profesionálové jsou jediní, kteří jsou oprávněni k provádění tohoto druhu ošetření.
Nikdy se nebělí zuby, které mají neošetřené kazy, poškozenou sklovinu, kde je přítomen zubní kámen, pigmentové skvrny a dáseň projevuje známky zánětu.
Zhruba týden před termínem bělení se vždy doporučuje absolvovat dentální hygienu, kde se ze zubů odstraní nečistoty, jako například nevzhledné barevné skvrny, často vzniklé pitím čajů a kávy, popřípadě již zmiňovaný zubní kámen. Odborník též musí vyhodnotit, zda jsou vaše zuby vůbec vhodné pro tento druh ošetření a která metoda bělení by pro váš chrup byla nejúčinnější s nejlepším možným výsledkem. Často si též lidé neuvědomují, že pokud mají v ústech korunky, můstky a tzv. bílé výplně, bělící materiál tyto vyjmenované druhy ošetření v dutině ústní nevybělí. Což znamená, že když byla pacientovi zhotovena výplň, nebo korunka na zubu v barvě ostatních zubů, tak po bělení zubů bude stávající výplň a korunka oproti zbytku vybělených zubů tmavá a pacient bude muset investovat ještě další finance za předělání výplně či korunky. Proto se doporučuje výměna výplní (amalgámové za bílé) až po plánovaném bělení.
Stejně tak to platí i v případě, že pacient ví, že se mu bude zhotovovat například můstek na horní zuby. Nejdříve by měl absolvovat vybělení dolní čelisti, aby následně zubní lékař nebo technik již vybíral barvu protetiky ve stejném odstínu, jaký mají vybělené zuby.
Existují dva druhy bělení. Ordinační – pacient absolvuje v zubní ordinaci, doba ošetření se pohybuje cca do dvou hodin a odchází s vyběleným chrupem. Domácí – pacientovi se zhotoví tzv. nosiče na bělení na základě otištění obou čelistí v ordinaci a pacient si ve většině případů nasazuje na noc na své zubní oblouky nosiče vyplněné bělícím gelem. Pro dosažení uspokojivého odstínu zubů bělí dle potřeby 5 až 12 dní. Materiál na bělení obsahuje v různé koncentraci peroxidu vodíku a vždy pouze odborník vám doporučí dle evropských směrnic, jakou koncentraci použít pro domácí bělení. V průběhu bělení pacient dodržuje tzv. bílou dietu, vyhýbá se barevným pokrmům a nápojům.
Pozor na přebělené zuby. Obecně platí, že na člověku je nejdůležitější z obličeje pohled, následně ústa, kterými komunikujeme. Barva zubů by neměla být světlejší než barva vašeho očního bělma. Lidé by se vám pak automaticky více dívali do dutiny ústní, než do očí. Zároveň je důležité zmínit to, že pokud někdo bude bělit více, než je doporučeno, zuby se stávají transparentní a protože je dutina ústní uvnitř tmavá, paradoxně budou zuby vypadat šedě.
Bělostný, zářivý úsměv je radostný a mladistvý. Říká se, že úsměv léčí!!! Pamatujte na to, že stálé zuby máte pouze jedny, proto se v bělení zubů svěřte do péče odborníkům a rozhodně nevěřte laickým radám, jak vybělit zuby pomocí „domácích“ metod, mohli byste si tak nevratně poškodit chrup.
S úsměvem jde všechno líp a s krásným ještě lépe, Dana Tichotová, DiS.